logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Pistolet skałkowy

Pistolet jako krótka broń palna od początku jej powstania do dnia dzisiejszego pełni drugoplanową rolę na polu walki. Używany był i jest w starciach bezpośrednich na najbliższym dystansie. Pistolety były początkowo towarem luksusowym, na który mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi. Wraz z rozwojem technologii produkcji stały się one bardziej dostępne, a w XVII w. uzbrajano w nie, jako broń dodatkową, oddziały kawalerii.

Jedną z pierwszych, powszechnie używaną, bronią tego typu był pistolet skonstruowany z użyciem zamka kołowo-krzosowego, powszechnie zwanego zamkiem kołowym. Mechanizm składał się ze stalowego koła z nacięciami umieszczonego na sprężynie, która była naciągana specjalnym kluczem oraz pirytu zamocowanego w szczękach kurka. Koło po zwolnieniu spustu i sprężyny, obracając się ocierało o skałkę, dając iskrę, która zapalała proch na panewce i przez otwór zapałowy w lufie powodowała wyrzut ołowianej kuli. Główną cechą takiego mechanizmu była możliwość wcześniejszego przygotowania broni do wystrzału oraz utrzymywania jej w gotowości przez dłuższy czas. Wadą tej konstrukcji, wynalezionej w pierwszej połowie XVI w., był wysoki koszt wykonania oraz skomplikowany mechanizm zamkowy, trudny do naprawy w warunkach polowych.

Około 1570 r. wynaleziono o wiele prostszy i tańszy w produkcji zamek skałkowy, który początkowo był używany w broni luksusowej i dopiero od 2 poł. XVII w. można datować jego powszechne stosowanie. Zastąpił broń z zamkami kołowymi i lontowymi. Odejście od pirytu (używanego w zamku kołowym) na rzecz krzemienia znacznie uprościło budowę mechanizmu i usprawniło obsługę broni. Do funkcjonowania mechanizmu niezbędny był odpowiednio przygotowany krzemień umieszczony w szczękach kurka. Skałkę w celu lepszego zamocowania okładano np. kawałkiem skóry lub ołowiu. Procedura wystrzału wyglądała podobnie jak w przypadku poprzednich rodzajów broni. Do lufy wsypywano proch, ubijano pobojczykiem, wkładano kulę i ponownie ubijano. Na panewkę zamka sypano proch, zakrywano ją krzesiwem, następnie naciągano kurek z krzemieniem, który po naciśnięciu spustu, uderzając w powierzchnię krzesiwa powodował pojawienie się iskier. Iskry wywoływały zapłon prochu na panewce, ogień dostawał się do lufy przez otwór zapałowy i następował wystrzał.

Zamki skałkowe występowały w różnych odmianach związanych z miejscem produkcji. Różnice były w budowie, formie oraz detalach związanych z rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Jednak sposób uzyskiwania iskry pozostawał taki sam. Zamek skałkowy stosowano na szeroką skalę od końca XVII w. do lat 30. XIX w. Jego miejsce zajął zamek kapiszonowy, a później broń na amunicję zespoloną.

Przykłady pistoletów z zamkiem skałkowym można oglądać na wystawie stałej Działu Historii Miasta bolesławieckiego muzeum.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content