Prezentacja Premio Faenza

Projekt CerDee na półmetku

CerDee - spotkanie robocze

CerDee to międzynarodowy projekt realizowany z udziałem Muzeum Ceramiki przez partnerów z sześciu krajów: Polski, Niemiec, Czech, Austrii, Słowenii i Włoch. Nazwa projektu to skrót od hasła obrazującego jego nadrzędną ideę: „Creative entrepreneurship in ceramic regions – developing, educating, encouraging” (Kreatywna przedsiębiorczość w regionach ceramicznych – rozwój, edukacja, aktywizacja). Realizowane w jego ramach działania skupiają się na gromadzeniu, dokumentowaniu, wymianie i rozpowszechnianiu wiedzy, umiejętności i doświadczeń związanych z rzemiosłem ceramicznym - przede wszystkim z myślą o osobach zainteresowanych prowadzeniem działalności w tej branży.

Ponieważ realizacja projektu osiągnęła półmetek, podczas lutowej konferencji online, w której oprócz partnerów udział wzięli przedstawiciele Wspólnego Sekretariatu Technicznego (instytucji monitorującej), podsumowano dotychczasowe działania. Wśród najważniejszych zadań zrealizowanych do tej pory przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu należy wymienić:

opracowanie bazy danych obejmującej polskich producentów ceramiki i artystów ceramików oraz instytucje i organizacje związane z branżą ceramiczną,
przeprowadzenie badania ankietowego służącego ocenie aktualnej sytuacji w polskiej branży ceramicznej – jej mocnych i słabych stron oraz perspektyw rozwojowych
wykonanie zdjęć i obrazów 3D stu najciekawszych eksponatów ceramicznych ze zbiorów muzeum
Portal Ceramics in Europe

Z efektami tych prac można częściowo zapoznać się na stronie ceramicsineurope.eu. Jest to platforma stworzona i rozwijana w ramach CerDee, która docelowo ma stanowić wyczerpujące źródło wiedzy o historii i współczesności ceramiki artystycznej w Europie Środkowej. Niedługo zostanie także uruchomiona wirtualna galeria obiektów ceramicznych zawierająca ich szczegółowe opisy, zdjęcia i trójwymiarowe obrazy oraz biblioteka publikacji i filmów poświęconych rozmaitym aspektom rzemiosła ceramicznego. Ciekawym elementem jest również kalendarium wydarzeń, w tym wystaw, targów, konkursów, konferencji, szkoleń i warsztatów związanych z ceramiką artystyczną.

Oprócz bolesławieckiego muzeum w przedsięwzięcie zaangażowane są następujące instytucje: Museo Internazionale delle Ceramiche w Faenzie (Włochy), Narodni muzej Slovenije w Ljubljanie (Słowenia), New Design University w St. Pölten (Austria), Zavod za turizem in kulturo Kranj (Słowenia), Technische Universität Ilmenau (Niemcy) oraz University of West Bohemia w Pilznie (Czechy). Partnerem wiodącym jest Porzellanikon – Staatliches Museum für Porzellan w Selb (Niemcy), jeden z największych w Europie zespół muzeów specjalizujących się w wystawach i badaniach poświęconych ceramice, w szczególności niemieckiej porcelanie.

Projekt CerDee jest realizowany w ramach programu Interreg Central Europe