Bolesławieckie środowisko fotograficzne
Początki
Stanisław Kondratowicz urodził się w styczniu 1947 r. Był pracownikiem Spółdzielni Mleczarskiej w Bolesławcu, jednak w pamięci społeczności lokalnej zapisał się głównie jako wieloletni instruktor fotografii.
Fotografią zajmował się amatorsko od lat 70. W 1972 r. wstąpił do sekcji fotograficznej działającej przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Bolesławianka”. Już dwa lata później kierował jej pracownią jako instruktor. Wielokrotnie brał udział w rozmaitych wystawach i konkursach, także ogólnopolskich, zdobywając wyróżnienia.
Działalność klubowa
W 1976 r. zarząd spółdzielni przyznał mu nagrodę dla wyróżniającego się członka SF SM „Bolesławianka”. W następnym roku, na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Fotograficznej Lubin‘77 Kondratowicz przyczynił się do zdobycia przez sekcję II nagrody w wysokości 20 000 zł z przeznaczeniem na uzupełnienie wyposażenia pracowni fotograficznej.
W grudniu 1978 r. był jednym z trzech bolesławian (obok Janusza Moniatowicza i Romana Hryciowa), którzy uczestniczyli w Ogólnopolskim Przeglądzie Klubów Fotograficznych Spółdzielczości Mieszkaniowej we Wrocławiu. W tym samym roku wstąpił do Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Był także zaangażowany w powstanie Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego, które oficjalnie powołano do życia w kwietniu 1981 r.
Dorobek artystyczny
Ulubionym tematem jego prac fotograficznych było dziecko. Słynął również z zainteresowania i szerokiej wiedzy z dziedziny filmu.
Stanisław Kondratowicz zmarł w 2009 r. we Wrocławiu.
1976 II Wystawa Fotografii Artystycznej “My Dolnoślązacy”, Dzierżoniów
1977 VII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Twórczości Fotograficznej, Lubin
1978 Ogólnopolski Przegląd Klubów Fotograficznych Spółdzielczości Mieszkaniowej, Wrocław
1979 II Przegląd Fotografii Amatorskiej Środowiska Bolesławieckiego, BOK Bolesławiec
“Dziecko – jego radości i smutki”, wystawa pokonkursowa, BOK Bolesławiec
1980 “Bolesławiec wczoraj i dziś”, BOK Bolesławiec
Środowiskowy Przegląd Plastyki i Fotografii Nieprofesjonalnej, BOK Bolesławiec
2011 “Bolesławiecki ruch fotograficzny po 1945 roku”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec