Pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości

ul. Bankowa

Pomnik ufundowany ze zbiórek mieszkańców i miejskiego budżetu został odsłonięty 11 listopada 2018 r. Autorem projektu jest bolesławiecki artysta ceramik Mateusz Grobelny. Figura orła została odkuta z jednej pięciometrowej bryły lokalnego piaskowca w pracowni kamieniarskiej Pawła Adamowicza. Kamienny postument zdobi biało-czerwona flaga ceramiczna wykonana w „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. Pierwotnie w tym miejscu stał monument ku czci żołnierzy sowieckich ustawiony po II wojnie światowej. W 1977 r. zastąpiono go prostym obeliskiem ze schematycznymi wyobrażeniami żołnierzy sowieckich z karabinami. W l. 90. XX w. wizerunki te skuto, zastępując je tablicami wskazującymi odległość z Bolesławca do najważniejszych miast europejskich.