W sobotę, 20 sierpnia 2016 r. o godz. 18.00 w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji „Z bolesławieckiej gliny. Wystawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej”, na której zaprezentowane zostaną najnowsze propozycje form i dekoracji ceramicznych opracowane w zakładach położonych na terenie powiatu bolesławieckiego.

W realizację projektu zaangażowały się 23 wytwórnie ceramiki oraz 4 zakłady wspierające przemysł ceramiczny poprzez dostarczanie surowców: Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. w Bolesławcu; „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego; Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura Sp. J. Smoleński & Zwierz; PPHU „Tyrcz” Alina Tyrcz; Ceramika „Zebra”; Ceramika Bolesławiecka Kalich; Wykonywanie Ceramiki Ozdobnej „ADA”; „GALIA” S.C. Ceramika Użytkowa; Ceramika Szlachetna „CER-RAF” Export-Import; Ceramika Artystyczna „Irena” Krzysztof Michalczuk; Ceramika „ARKADIA”; Zakład Ceramiczny „CER-GOR” Kazimierz Gorczyński; PPH „Rutpol” Józef Rutyna; Ceramika Millena S.C. Dariusz Sikorski, Wiesława Seneszyn; Ceramika „CZERNIAK”; WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna; Ceramika Artystyczna CERMAZ Sp. z o.o.; Zakład Ceramiczny „ANDAR”; PPHU Ceramika Artystyczna „Wiza” Sp. z o.o.; Garncarstwo Błotny S.C.; Manufaktura Ceramiczna Andrzej Kowalczyk; Ceramika Szlachetna „NIKA” S.C.; Studio Ceramiki „Freska” S.C. Helena Straszak, Jerzy Sosik; Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych Sp. z o.o.; KSM SURMIN-KAOLIN S.A.; EKOCERAMIKA Sp. z o.o.; CERAMIC TECHNOLOGIES S.C.

Wystawa to pierwsza wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, założonego wiosną 2016 r. przez Miasto Bolesławiec, Gminę Bolesławiec oraz Miasto i Gminę Nowogrodziec. Ekspozycja prezentowana będzie także we włoskim mieście Vietri sul Mare (prowincja Salerno, Włochy). Wystawie towarzyszy obszerny, trójjęzyczny polsko-włosko-angielski katalog.

Ekspozycja prezentowana będzie do końca października 2016 r. W czasie Święta Ceramiki wstęp na wystawę jest bezpłatny.