logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Elżbieta Woźniewska. PARALELE

Malarstwo, książka artystyczna, obiekty i animacje

W dniu 13 lipca 2019 roku została otwarta wystawa „PARALELE. Elżbieta Woźniewska malarstwo, książka artystyczna, obiekty i animacje”. Ekspozycja została zaprezentowana w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14. Wernisaż zgromadził liczne grono zwiedzających, wśród których byli również przyjaciele i znajomi artystki.

Wieczór otworzył Tadeusz Orawiec, zastępca dyrektora Muzeum Ceramiki, witając zebranych gości i przedstawiając artystkę. Następnie głos zabrała pani Ewa Ołenicz-Bernacka, przyjaciółka artystki, wspominając ich wspólne młodzieńcze lata i czas edukacji w I Liceum Ogólnokształcącym. Pani Ołenicz-Bernacka zainspirowała zorganizowanie wystawy „Paralele” po przeprowadzeniu wywiadu z Elżbietą Woźniewską, który został opublikowany w „Roczniku Bolesławieckim 2017”. O twórczej drodze artystki opowiedziała pani Teresa Wolanin, która w 1997 roku otwierała jej pierwszą wystawę, piastując wówczas stanowisko dyrektora w bolesławieckim Muzeum. Swoimi wspomnieniami o Elżbiecie Woźniewskiej jako młodej adeptce sztuki podzieliła się również jej instruktorka pani Stanisława Wojda-Pytlińska.

Po złożeniu wielu ciepłych podziękowań artystka zaprosiła zebranych na kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Na wystawie artystka zaprezentowała przegląd prac z różnych okresów. Najwcześniejsze powstały na początku lat 90. XX w., kiedy malarka, przez blisko dekadę, przebywała w Hiszpanii. Obrazy z tego czasu nazywa Kryptogramami, ponieważ forma plastyczna upodabnia je do uproszczonego znaku – symbolu, który powielany staje się swoistym językiem, niosącym ukrytą treść. Na wystawie można też zobaczyć prace powstałe w obecnym stuleciu, np. “Pustka”, “Doszczętny” czy “Cienie”, które noszą znamiona osobistych przeżyć artystki oraz takie, które nawiązują do ważnych, ogólnoświatowych wydarzeń, np. do tragedii zburzenia wież World Trade Center z 2001 roku.

Na wystawie podziwiać można również obiekty przestrzenne oraz książki unikatowe, za które autorka otrzymała nagrodę dyrektora Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Książki w Warszawie.

Wystawie towarzyszy katalog „PARALELE. Elżbieta Woźniewska malarstwo, książka artystyczna, obiekty i animacje”.

Zdjęcia: Janusz Moniatowicz, Muzeum Ceramiki

Elżbieta Woźniewska. Paralele - plakat
Elżbieta Woźniewska. Paralele

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content