Ceramika bolesławiecka. Pamiątka z Dolnego Śląska

Wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Ceramika bolesławiecka. Pamiątka z Dolnego Śląska

Do września 2013 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu można oglądać wystawę „Ceramika bolesławiecka. Pamiątka z Dolnego Śląska”. Zaprezentowano na niej przekrój produkcji ceramicznej od XVIII po XXI w. – m.in. dzbany żeberkowe oraz dzbany zdobione białymi nakładkami, naczynia wykonane w Królewskiej Zawodowej Szkole Ceramicznej oraz wytwórniach bolesławieckich na początku XX w.

Na ekspozycji znalazły się również najbardziej charakterystyczne naczynia z Bolesławca – pokryte dekoracją stempelkową pochodzącą z końca XIX w. i początku XX w. Wystawę dopełniają wielkoformatowe fotografie autorstwa Grzegorza Matoryna przedstawiające najciekawsze miejsca w Bolesławcu, m.in. Rynek, wiadukt kolejowy oraz pomnik marszałka Michaiła Kutuzowa.

W wernisażu uczestniczyli Piotr Roman – prezydent Bolesławca, Zbigniew Kulik – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Anna Bober-Tubaj – dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Tomasz Jagodziński – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Teresa Wolanin – wieloletni dyrektor Muzeum Ceramiki oraz Elżbieta Zakrzewska – członkini Rady Programowej MSiT w Karpaczu.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Bolesławca.