wystawa napoleońska

Wystawa “Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”

Wernisaż: 11 lutego 2022 r., godz. 17.00

Muzeum Ceramiki – Dział Historii Miasta
(ul. Kutuzowa 14)

Wystawa czynna do 30 kwietnia 2022 r.

Muzeum Ceramiki serdecznie zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy “Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu.

Główną oś wystawy stanowią wydarzenia doby napoleońskiej, które miały miejsce w Bolesławcu i jego najbliższej okolicy. Wraz z rekrutem Wielkiej Armii przemierzymy szlak bojowy od momentu zaciągu po opuszczenie Dolnego Śląska w 1813 r. Dzięki ekwipunkowi użyczonemu przez Fundację Twierdzy Nysa przeniesiemy się do wojskowego obozu oraz poznamy trudy życia szeregowego żołnierza, m.in. korzystając ze strzelnicy. W nowy wymiar doświadczania przeszłości wprowadzi gości interaktywna makieta wykorzystująca technologię videomappingu, pozwalająca poznać lokalną historię w przystępny i atrakcyjny sposób. Na zakończenie historycznej przygody proponujemy wykonanie pamiątkowego zdjęcia w XIX-wiecznym kirysie.

Do aranżacji wystawy wykorzystano zbiory własne Muzeum Ceramiki oraz zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń: Haus Schlesien Königswinter, Stiftung Erinnerung, Begegnung, Integration, Schlesisch Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH oraz stowarzyszenia Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg.

Zainteresowanych udziałem w wernisażu prosimy o telefoniczne lub mailowe potwierdzenie obecności

mail: poczta@muzeum.boleslawiec.net

Wystawa „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu” jest jednym z działań projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Polska Saksonia 2014-2020.