Wystawa poświęcona ZG „Konrad” w bolesławieckim archiwum

Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu zaprasza na wystawę “1977 – rok z życia Zakładów Górniczych Konrad w Iwinach”. Ekspozycja będzie czynna od 2 czerwca do 15 września 2023 r. w siedzibie Oddziału w Bolesławcu przy ul. Bankowej 6B.

Zakłady Górnicze “Konrad” w Iwinach do roku 1989, kiedy zaprzestały wydobycia rudy miedzi i rozpoczął się proces ich likwidacji, były jednym z największych i najważniejszych zakładów pracy w regionie.

Wystawa próbuje uchwycić różne aspekty życia załogi w latach 70. XX w., od pracy na przodku po tak istotne w owym czasie sprawy społeczne. Twórcom ekspozycji zależało także na zaprezentowaniu ogromnego wpływu Zakładów na rozwój kultury, budownictwa, szkolnictwa i sportu w Bolesławcu i okolicznych miejscowościach.
Rok 1977 został wybrany jako przykładowy rok z życia codziennego
ZG „Konrad”. Z tego okresu w zasobie Oddziału w Bolesławcu przechowywany jest bogaty zbiór kronik, albumów i innych materiałów archiwalnych dotyczących przedsiębiorstwa.

Wystawa jest okazją, by po raz pierwszy pokazać je publicznie. Część eksponatów pochodzi z Sali Tradycji w Iwinach – obiektu należącego do Gminnego Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej, fotografie zaś ze zbiorów Muzeum Historycznego w Lubinie i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Wystawę wzbogaciły udostępnione przez osoby prywatne pamiątki górnicze m.in. kufle, mundury, hełmy, lampy karbidowe, odznaczenia, oskard, fotografie i publikacje o tematyce górniczej. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo okolicznościowe z bogatym materiałem ilustracyjnym oraz pamiątkowe pocztówki.

Wystawę “1977 – rok z życia Zakładów Górniczych Konrad w Iwinach”, w aranżacji Olgi Hałat przygotował zespół Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu: dr Adam Baniecki, Olga Hałat, Adam Kuchar i Monika Tyndyra przy współpracy z:
– Gminą Warta Bolesławiecka,
– Gminnym Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej,
– Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Rejon
Bolesławiec i Rejon Iwiny,
– Muzeum Ceramiki w Bolesławcu,
– Zespołem Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu.

Wernisaż wystawy odbędzie w piątek 2 czerwca 2023 r. o godzinie 12:00 w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu przy ul. Bankowej 6B.

Ekspozycję można zwiedzać do 15 września w poniedziałki w godz. 9:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00.

W miesiącach lipcu i sierpniu od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00.

Serdecznie zapraszamy!