logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Wystawa dla zakochanych w Muzeum Ceramiki

Zapraszamy na wystawę dawnych pocztówek z motywami miłosnymi zatytułowaną „Pasjans z samych serc – pocztówki ze zbiorów prof. dr hab. Pawła Banasia”. Wernisaż z udziałem prof. Banasia, wybitnego wrocławskiego historyka sztuki, badacza i kolekcjonera, który opowie o prezentowanej kolekcji kart pocztowych, odbędzie się we wtorek 26 stycznia o godz. 17.00. w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14.

Na wystawie zaprezentowano niemal 300 pocztówek, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja została podzielona na 3 części. W pierwszej pokazano kartki z motywami miłosnymi. Często stanowią one serie, które układają się w narracyjną opowieść o szczęściu i cierpieniu zakochanych. Pocztówki te łączy wspólna forma, kształt pola obrazowego, dekoracja obramienia, czy stylistyka motywu głównego. Wiele z nich zawiera sentencje, które miały stanowić uzupełnienie sceny głównej.
W drugiej części ekspozycji zaprezentowano zbiór „Pasjans z samych serc”. To zespół kart z przełomu XIX i XX w., będący wymianą korespondencji miłosnej pomiędzy parą kochanków z Jablonca nad Nysą. W trzeciej części wystawy pokazano reprinty dawnych kart z różnych krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych.
Widokówki ułożone na poszczególnych planszach łączą wspólne motywy i symbole miłosne. Na kartach, poza główną sceną, na której najczęściej przedstawiono parę kochanków, występują nie tylko oczywiste motywy serca i amorka z łukiem i strzałą, ale także cała gama innych symboli: m.in., ławeczka, płotek, Pierrot, podkowa, księżyc czy motyw dziecka. Pojawiają się także widokówki zawierające elementy związane z kulturą poszczególnych krajów – m.in. Japonii czy Holandii. Dużą grupę stanowią karty zdobione motywem rożnego gatunku kwiatów. Znaczenie i pochodzenie symboli wyjaśniono w syntetycznym opisie na wielkoformatowych wydrukach.
Wystawę uzupełnia aranżacja, która umożliwia zwiedzającym, zwłaszcza zakochanym, wykonanie wspólnych fotografii. Ponadto Muzeum Ceramiki przygotowało dla zwiedzających bezpłatne reprinty wybranych, prezentowanych na wystawie, pocztówek, a dla najmłodszych widokówki do kolorowania.
Koncepcja wystawy została przygotowana przez prof. dr hab. Pawła Banasia. Kuratorami ekspozycji są: Agata Bojanowska, Anna Puk, Krzysztof Rajczakowski (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) oraz Katarzyna Makarewicz (Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu).

Wystawę można zwiedzać do końca lutego 2016 r. Dla dzieci i młodzieży wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. Ceny biletów: normalne – 4 zł, ulgowe – 2 zł. Dział Historii Miasta Muzeum Ceramiki jest czynny od wtorku do soboty od 10.00 do 16.00 oraz w niedziele od 11.00 do 16.00.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content