Wielkie otwarcie nowej siedziby Muzeum Ceramiki - wstęp wolny!

3 kwietnia (środa) 2024 r.

Muzeum Ceramiki - Pałacyk Pücklera

ul. Zgorzelecka 28-29

Już w środę, 3 kwietnia 2024 r. o godzinie 19.00 przy ul. Zgorzeleckiej 28/29 wielkie otwarcie nowej siedziby Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w dawnym pałacyku Pücklera. Mieszkańców Bolesławca oraz entuzjastów ceramiki z całej Polski na uroczyste, pełne wrażeń wydarzenie zaprasza Piotr Roman – Prezydent Miasta Bolesławiec.

Oficjalnie otwarcie rozpocznie się o godzinie 19:00 na terenie zrewitalizowanego przypałacowego parku, w bezpośrednim sąsiedztwie zachodniego skrzydła pałacyku. Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji łączących sztukę z najnowszymi technologiami, które wprowadzą zebranych gości w wielokulturowy świat ceramiki. W programie przewidziano m.in.:

– Koncert zespołu saksofonowego złożonego z absolwentów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Bolesławcu, prowadzonego przez wykładowcę Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu – Mateusza Boducha;
– Występ wokalny „Norweskie melodie ludowe” w wykonaniu aktorki, wokalistki i pracownika Telemark Museum – Karen Kjeøen Erikstad, połączony z prezentacją tradycyjnego norweskiego stroju regionalnego;
– Multimedialny pokaz historyczny na elewacji budynku, wzbogacony elementami linearnego mappingu laserowego oraz przestrzenny spektakl światła, dźwięku i efektów specjalnych.

Po zakończeniu części oficjalnej otwarte zostaną bramy nowej siedziby Muzeum Ceramiki. We wnętrzach Pałacyku na zwiedzających czekać będą, oprócz nowatorskich ekspozycji łączących historię ceramiki z dziejami miasta, również inne atrakcje, m.in. dwie zjawiskowe wystawy czasowe: “Europejski Szlak Ceramiki: włoski fajans z Faenzy i Deruty” oraz “Europejski Szlak Ceramiki: norweska porcelana z Porsgrunn”. Goście odwiedzający muzeum będą mogli wziąć udział w otwartych warsztatach dekorowania wyrobów porcelanowych, prowadzonych przez pracowników norweskiego Porselensmuseet w Porsgrunn – Telemark Museum. Dla miłośników historii miasta przygotowana została także loteria, a na każdego gościa czekać będzie również pamiątkowy upominek.

Wydarzenie będzie zwieńczeniem wieloletniego wysiłku Gminy Miejskiej Bolesławiec oraz Muzeum Ceramiki, mającego na celu włączenie Bolesławca do prestiżowej, europejskiej wspólnoty ośrodków ceramicznych tworzących Europejski Szlak Ceramiki. Dołączenie do ESC i remont zabytkowego pałacyku było możliwe dzięki współpracy z norweskim partnerem – Telemark Museum w Skien – w ramach projektu “Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Projekt ten został dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu “Kultura” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt rewitalizacji pałacyku Pücklera przygotowała pracownia TOYA DESIGN, prace budowlane przeprowadziła firma Lindner Polska Sp. z o.o., natomiast aranżację ekspozycji wystawy stałej zrealizowała firma Ejsak Group. Prace projektowe i realizacyjne zostały przeprowadzone w ścisłej współpracy z pracownikami Muzeum Ceramiki.