„Wielka Armia na Śląsku. Z dziejów epoki napoleońskiej w Europie Środkowo-Wschodniej” – Konferencja naukowa poświęcona tematyce napoleońskiej

W dniu 9.09. 2009 roku o godz. 16.00 w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza odbędzie się konferencja naukowa pod hasłem: „Wielka Armia na Śląsku. Z dziejów epoki napoleońskiej w Europie Środkowo-Wschodniej”. Organizatorami seminarium są: Muzeum Ceramiki, Urząd Miasta Bolesławiec oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego. W konferencji udział wezmą naukowcy z kraju i zagranicy.
Program konferencji:

1. Prof. dr hab. *Edward Czapiewski* – Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu:
„Znaczenie rozgrywki z Napoleonem dla realizacji planu rozszerzenia wpływów Rosji w Europie”

2. Dr *Dariusz Przybytek* – Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Oddział Zbiorów Kartograficznych:
„Między III a IV rozbiorem Polski. Prezentacja kartograficzna”

3. Prof. *Paweł Krotow* – Fakultet Historyczny Uniwersytetu Narodowego w Sankt Petersburgu:
„Полководческое искусство М.И. Кутузова в битве при Бородино” („Sztuka dowodzenia M. I. Kutuzowa w bitwie pod Borodino”)

4. Prof. dr hab. *Jerzy Maroń* – Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego: „Kutuzow, Tarle i sowiecka polityka historyczna”

5. *Mariusz Olczak* – Archiwum Akt Nowych w Warszawie:
„Preludium klęski. Działania Wielkiej Armii w II połowie sierpnia 1813 roku”

6. Dr *Patrycjusz Malicki* – Świdnica:
„Organizacja Landwehry na Śląsku w 1813 roku”

7. *Andrzej Olejniczak* – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu:
„VI korpus Wielkiej Armii na ziemi bolesławieckiej podczas rozejmu w 1813 roku”

8. Dyskusja.

Prowadzący konferencję:

Prof. dr hab. *Grzegorz Strauchold* – Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Organizację sesji naukowej zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta Bolesławiec oraz ze środków własnych Muzeum Ceramiki.

*Podczas konferencji naukowej „Wielka Armia na Śląsku. Z dziejów epoki napoleońskiej w Europie Środkowo-Wschodniej”, odbędzie się promocja książki autorstwa A. Olejniczaka pt. „Obciążenia wojenne w zachodniej części Dolnego Śląska podczas kampanii napoleońskich 1806/07 i 1813 roku”.*