logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Warta Bolesławiecka

Śladami Leona Piątkowskiego
w 100. rocznicę urodzin

 

26 czerwca 2022 r. minęła setna rocznica urodzin Leona PIątkowskiego, wybitnego bolesławieckiego regionalisty, krajoznawcy i propagatora turystyki pieszej, kajakowej i rowerowej. Leon Piątkowski był bowiem jednym z pierwszych powojennych badaczy lokalnej historii i zabytków, a pozostawiona przez niego spuścizna stanowi bezcenne źródło wiedzy o naszym regionie. Pozostawił po sobie 24 tomy albumów ze szczegółowymi opisami, mapami i zdjęciami. Wykonał m.in. inwentaryzację krzyży pokutnych, głazów narzutowych, parków wiejskich i drzew pomnikowych w okolicach Bolesławca.

Korzystając z wakacyjnej pory, chcielibyśmy w cyklu postów zaproponować Państwu kilka pomysłów na krótkie wycieczki śladami Leona Piątkowskiego.

Warta Bolesławiecka - L. Piątkowski z kolegą

19 sierpnia 1951 r. Leon Piątkowski wybrał się samotnie na rowerową przejażdżkę do Warty Bolesławieckiej, którą opisał w albumie “Zmierzch Baronów”. Jego głównym celem był renesansowy dwór znajdujący się wówczas w zarządzie PGR.

Warta Bolesławiecka - założenie dworskie

Tak relacjonował swoje pierwsze spotkanie z tym zabytkiem: “Wchodzę przez kamienny most przerzucony przez fosę do wnętrza. Zaraz na korytarzu uwagę zwraca kominek z herbem właścicieli pałacu (…). Wnętrze pałacu opuszczone i nic tu nie wskazuje na to, że kiedyś kwitło w tych salach dla garstki ludzi beztroskie życie”. W parku przy dworze odnalazł “sztucznie założoną skałę, a obok niej leżącą kamienną figurę przedstawiającą rycerza”.

Po opuszczeniu dworu L. Piątkowski skierował się w stronę kościoła katolickiego: “Wśród rozłożystych lip, otoczony kamiennym murem, stoi stary kościółek w stylu częściowo gotyckim, częściowo barokowym. (…) Wnętrze kościoła bardzo skromniutkie, ale za to obok kościoła znajduje się wspaniały kolumnowy grobowiec rodziny baronów, dziś opuszczony”. W tamtych latach w Warcie Bolesławieckiej stał jeszcze opuszczony kościół ewangelicki, już wtedy bardzo zaniedbany i zniszczony. Piątkowski pisał: “Po stercie śmieci i potłuczonego szkła witrażowego udaję się po częściowo wyrąbanych schodach na wieżę, by stąd objąć wzrokiem okolicę”. W trakcie tej wyprawy L. Piątkowski nie dotarł natomiast do mauzoleum, położonego w połowie drogi między Wartą Bolesławiecką a Wartowicami.

Niezwykle emocjonująca musiała być dla L. Piątkowskiego kolejna wizyta w Warcie Bolesławieckiej, podczas której natrafił na ruiny tzw. Gwiezdnego Zamku. “(…) w pewnym miejscu zamajaczyły nam między drzewami (…) jakieś szare mury. (…) Cała budowla stoi na wzniesieniu otoczonym bagnem. Zachowały się jeszcze dwie ściany oraz fragmenty fundamentów (…). W jednej z fos znajdujemy wielki kamień młyński uległy procesowi metamorfizacji”.

Piątkowski znany był również z własnoręcznie projektowanych i wykonywanych pamiątkowych pieczęci poświęconych poszczególnym miejscowościom i zabytkom ziemi bolesławieckiej. Na załączonych zdjęciach przedstawiamy trzy takie pieczęcie związane z Wartą Bolesławiecką, przedstawiające kościół katolicki, ruiny Gwiezdnego Zamku i pomnikowy dąb Dionizy.

100-lecie urodzin wielkiego regionalisty

Dowiedz się więcej o Leonie PIątkowskim

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content