Święto Ceramiki 2016 w Muzeum

*Z okazji Bolesławieckiego Święta Ceramiki Muzeum Ceramiki przygotowało szereg propozycji wystawienniczych i warsztatowych. Wstęp na wystawy stałe, czasowe oraz udział w warsztatach będzie bezpłatny.*

*Ekspozycje:*

*- Wystawa `Transmisje. Mozaiki Mirosława Kocińskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu`*

W piątek, 19 sierpnia 2016 r. o godz. 20.00 w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 odbędzie się wernisaż wystawy „Transmisje. Mozaiki Mirosława Kocińskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu”. Artysta w różnych okresach, przemiennie lub wielotorowo, projektuje i tworzy prace, które najczęściej sytuowane są między projektami użytkowymi a unikatowymi, w większości spełniając obie funkcje. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną otwarte kompozycje mozaikowe, dające możliwość różnych konfiguracji, które mogą pełnić funkcje obrazów mozaikowych, ale mogą być także wykorzystane w roli projektów tapet, tkanin, okładzin ściennych bądź blatów.

*- Wystawa `Z bolesławieckiej gliny. Wystawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej`*

W sobotę, 20 sierpnia 2016 r. o godz. 18.00 w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji „Z bolesławieckiej gliny. Wystawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej”. Zaprezentowane zostaną na niej najnowsze propozycje form i dekoracji ceramicznych opracowane w zakładach położonych na terenie powiatu bolesławieckiego. W realizację projektu zaangażowały się 23 wytwórnie ceramiki oraz 4 zakłady wspierające przemysł ceramiczny poprzez dostarczanie surowców: Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. w Bolesławcu; „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego; Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura Sp. J. Smoleński & Zwierz; P.P.H.U. „Tyrcz” Alina Tyrcz; Ceramika „Zebra”; Ceramika Bolesławiecka Kalich; Wykonywanie Ceramiki Ozdobnej „ADA”; „GALIA” S.C. Ceramika Użytkowa; Ceramika Szlachetna „CER-RAF” Export-Import; Ceramika Artystyczna „Irena” Krzysztof Michalczuk; Ceramika „ARKADIA”; Zakład Ceramiczny „CER-GOR” Kazimierz Gorczyński; P.P.-H. „Rutpol” Józef Rutyna; Ceramika Millena S.C. Dariusz Sikorski, Wiesława Seneszyn; Ceramika „CZERNIAK”; WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna; Ceramika Artystyczna Cermaz Sp. z o.o.; Zakład Ceramiczny „Andar”; P.P.-H.-U. Ceramika Artystyczna „Wiza” Sp. z o.o.; Garncarstwo Błotny S.C.; Ceramika Szlachetna „Nika” S.C.; Manufaktura Ceramiczna Andrzej Kowalczyk; Studio Ceramiki „Freska” S.C. Helena Straszak, Jerzy Sosik; Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych Sp. z o.o.; EKOCERAMIKA Sp. z o.o.; KSM SURMIN-KAOLIN S.A.; CERAMIC TECHNOLOGIES S.C.
Jest to pierwsza wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, założonego wiosną 2016 r. przez Miasto Bolesławiec, Gminę Bolesławiec oraz Miasto i Gminę Nowogrodziec. Wystawa prezentowana będzie także we włoskim mieście Vietri sul Mare (prowincja Salerno, Włochy). Ekspozycji towarzyszy obszerny, trójjęzyczny polsko-włosko-angielski katalog.

*Warsztaty:*

*- Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13 – ogród:*

– 19.08.2016 (piątek), godz. 12.00-18.00 – warsztaty toczenia na kole garncarskim oraz ręcznego zdobienia naczyń ceramicznych za pomocą stempelków i pędzli

– 21.08.2016 (niedziela), godz. 10.00-16.00 – warsztaty toczenia na kole garncarskim oraz ręcznego zdobienia naczyń ceramicznych za pomocą stempelków i pędzli

*- Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14 – dziedziniec:*

– 20.08.2016 (sobota), godz. 12.00-18.00 – warsztaty toczenia na kole garncarskim oraz ręcznego zdobienia naczyń ceramicznych za pomocą stempelków i pędzli, warsztaty wykonywania okazjonalnych wyrobów papierowych (filiżanek, pudełek na prezenty, zakładek) zdobionych wzorami stempelkowymi, warsztaty zdobienia figurek z masy solnej

-21.08.2016 (niedziela), godz. 10.00-16.00 – warsztaty wykonywania okazjonalnych wyrobów papierowych (filiżanek, pudełek na prezenty, zakładek) zdobionych wzorami stempelkowymi, warsztaty zdobienia figurek z masy solnej

*Wystawy stałe działu Historii Miasta i Działu Ceramiki czynne będą w następujących godzinach:*

czwartek (18 sierpnia): 10.00-16.00

piątek (19 sierpnia): 10.00-18.00

sobota (20 sierpnia): 10.00-18.00

niedziela (21 sierpnia): 10.00-16.00

Bezpłatne materiały promocyjne i informacyjne dotyczące działań Muzeum Ceramiki oraz Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej będą dostępne w czasie Święta Ceramiki na stoisku zlokalizowanym w obrębie Giełdy Staroci przy ul. P. Prusa.