logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Teresa Andrukiewicz

Teresa Andrukiewicz

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z “Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1996 r. Od początku została zatrudniona w malarni. Zaczynała od powielania wzorów stempelkowych stworzonych przez inne projektantki. Po kilku latach sama zajęła się również projektowaniem dekoracji. Od 2001 r. jest zatrudniona na stanowisku odtwarzacz dekoracji unikatowych i projektant dekoracji produkcyjnych i unikatowych.

“Działalność artystyczna wymaga wolności, ale tworzywo, jakim jest ceramika, posiada pewne ograniczenia, które należy uwzględnić przy projektowaniu. Większość projektów rodzi się niespodziewanie. Inspirację czerpię z tego, co nas otacza. Impulsem do powstania dekoracji może stać się właściwie wszystko – rośliny, krajobraz, deseń na ubraniu, firanka” – mówi T. Andrukiewicz.

Projektowanie zazwyczaj zaczyna od razu na biskwicie. Proces tworzenia rozpoczyna od nałożenia głównego motywu dekoracyjnego, następnie stopniowo dodaje kolejne elementy dopełniające. Jak mówi projektantka: “Wyobraźnia układa zielone gałązki i kolorowe kwiaty w kolejne kompozycje”. Każdy dekorator ma własną wrażliwość i wypracowuje charakterystyczny, rozpoznawalny styl. Projektując należy ciągle śledzić trendy i obserwować zmiany we wzornictwie. Do tego ważna jest również znajomość gustów i upodobań klientów.

W swoich projektach T. Andrukiewicz używa zarówno stempli, jak i pędzli. Te ostatnie szczególnie chętnie wykorzystuje do wykończenia dekoracji. Tworzy zarówno zdobiny produkcyjne, jak i unikatowe. Preferuje dekoracje roślinne, znacznie rzadziej projektuje wzory geometryczne. W swoich dekoracjach zazwyczaj sięga po kobalt, odcienie niebieskiego i czerwień. Dekoracje często komponuje, tworząc rozbudowane pasmo dekoracyjne, uzupełniając je następnie pasmami drobnych stempelków, podkreślającymi główny element układu. Taki sposób kompozycji T. Andrukiewicz wykorzystała w wielu dekoracjach kwiatowych: w tonacji czerwonej (1195X i 1641X), kobaltowej (1164X) i czerwono-kobaltowej (1369X, 1642X, 1644X).

Spod jej ręki wyszły również subtelne, delikatne dekoracje składające się z kwiatowego wieńca z błękitnych kwiatków, który stanowi dominantę kompozycji, uzupełnioną pojedynczymi kwiatuszkami w analogicznym kolorze (1633X), oraz wieńca z żółtych kwiatków, uzupełnionego kobaltowymi kwiatkami rozmieszczonymi swobodnie na pozostałej części naczynia (1396X). Odmienny sposób kompozycji projektantka wykorzystała w wielobarwnych dekoracjach unikatowych U3548 i U2797, U4148, gdzie kwiaty zakomponowano w formie bukietów. W jednej z dekoracji (U4997) pośród kolorowego kwiatowego półwieńca znajdziemy sylwetkę jelenia.

T. Andrukiewicz zaprojektowała również dekoracje, w których tło wypełniono kolorem, zmniejszając kontrast pomiędzy intensywnością dekoracji i jasnym kolorem czerepu naczynia. Rozwiązanie to, z użyciem zielonego tła, zastosowała w dekoracji U2063 (z kobaltowymi i czerwonymi kwiatami) oraz U1274 i U1010 (z czerwonymi kwiatami). Z kolei w dekoracji U1864 główne pasmo złożone z kobaltowych kwiatów umieszczono na niebieskim tle.

Naczynia z dekoracjami T. Andrukiewicz były prezentowane prezentowane w latach 2006-2011 w amerykańskim kanale telesprzedażowym TV QVC.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content