logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Teresa Andrukiewicz

Teresa Andrukiewicz

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z “Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1996 r. Od początku została zatrudniona w malarni. Zaczynała od powielania wzorów stempelkowych stworzonych przez inne projektantki. Po kilku latach sama zajęła się również projektowaniem dekoracji. Od 2001 r. jest zatrudniona na stanowisku odtwarzacz dekoracji unikatowych i projektant dekoracji produkcyjnych i unikatowych.

“Działalność artystyczna wymaga wolności, ale tworzywo, jakim jest ceramika, posiada pewne ograniczenia, które należy uwzględnić przy projektowaniu. Większość projektów rodzi się niespodziewanie. Inspirację czerpię z tego, co nas otacza. Impulsem do powstania dekoracji może stać się właściwie wszystko – rośliny, krajobraz, deseń na ubraniu, firanka” – mówi T. Andrukiewicz.

Projektowanie zazwyczaj zaczyna od razu na biskwicie. Proces tworzenia rozpoczyna od nałożenia głównego motywu dekoracyjnego, następnie stopniowo dodaje kolejne elementy dopełniające. Jak mówi projektantka: “Wyobraźnia układa zielone gałązki i kolorowe kwiaty w kolejne kompozycje”. Każdy dekorator ma własną wrażliwość i wypracowuje charakterystyczny, rozpoznawalny styl. Projektując należy ciągle śledzić trendy i obserwować zmiany we wzornictwie. Do tego ważna jest również znajomość gustów i upodobań klientów.

W swoich projektach T. Andrukiewicz używa zarówno stempli, jak i pędzli. Te ostatnie szczególnie chętnie wykorzystuje do wykończenia dekoracji. Tworzy zarówno zdobiny produkcyjne, jak i unikatowe. Preferuje dekoracje roślinne, znacznie rzadziej projektuje wzory geometryczne. W swoich dekoracjach zazwyczaj sięga po kobalt, odcienie niebieskiego i czerwień. Dekoracje często komponuje, tworząc rozbudowane pasmo dekoracyjne, uzupełniając je następnie pasmami drobnych stempelków, podkreślającymi główny element układu. Taki sposób kompozycji T. Andrukiewicz wykorzystała w wielu dekoracjach kwiatowych: w tonacji czerwonej (1195X i 1641X), kobaltowej (1164X) i czerwono-kobaltowej (1369X, 1642X, 1644X).

Spod jej ręki wyszły również subtelne, delikatne dekoracje składające się z kwiatowego wieńca z błękitnych kwiatków, który stanowi dominantę kompozycji, uzupełnioną pojedynczymi kwiatuszkami w analogicznym kolorze (1633X), oraz wieńca z żółtych kwiatków, uzupełnionego kobaltowymi kwiatkami rozmieszczonymi swobodnie na pozostałej części naczynia (1396X). Odmienny sposób kompozycji projektantka wykorzystała w wielobarwnych dekoracjach unikatowych U3548 i U2797, U4148, gdzie kwiaty zakomponowano w formie bukietów. W jednej z dekoracji (U4997) pośród kolorowego kwiatowego półwieńca znajdziemy sylwetkę jelenia.

T. Andrukiewicz zaprojektowała również dekoracje, w których tło wypełniono kolorem, zmniejszając kontrast pomiędzy intensywnością dekoracji i jasnym kolorem czerepu naczynia. Rozwiązanie to, z użyciem zielonego tła, zastosowała w dekoracji U2063 (z kobaltowymi i czerwonymi kwiatami) oraz U1274 i U1010 (z czerwonymi kwiatami). Z kolei w dekoracji U1864 główne pasmo złożone z kobaltowych kwiatów umieszczono na niebieskim tle.

Naczynia z dekoracjami T. Andrukiewicz były prezentowane prezentowane w latach 2006-2011 w amerykańskim kanale telesprzedażowym TV QVC.

Skip to content