logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Urszula Zwolennik

Ceramika Zebra AISE Sp. z o.o.

Z wykształcenia cukiernik, z zamiłowania zdobnik ceramiki. Zanim związała się z Ceramiką Zebra w 2017 r., pierwszy kontakt z ceramiką użytkową miała podczas kursu na zdobnika ceramiki organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu, który odbyła w 1996 r. Kurs przygotowywał kompleksowo do pracy w zakładzie ceramicznym, pokazując działanie wszystkich działów funkcjonujących w dużym zakładzie ceramicznym, ze szczególnym naciskiem na naukę dekoracji stempelkowej. Po ukończeniu kursu pracowała w Zakładach Ceramicznych “BOLESŁAWIEC” (l. 1996-2009) oraz w Manufakturze w Bolesławcu (l. 2010-2012) na stanowisku zdobnika ceramiki.

Od 6 lat jest zatrudniona w Ceramice Zebra. Ponieważ Zebra specjalizowała się do tej pory w rustykalnych dekoracjach, z wykorzystaniem szkliw ziemnych, powierzono jej zadanie zorganizowania malarni, specjalizującej się dekoracjach stempelkowych. Bazując na zdobytym doświadczeniu projektowała i wprowadzała do produkcji kolejne wzory – najpierw proste, potem coraz bardziej rozbudowane. Obecnie z koleżanką wdrażają kolejne wzory, stale poszerzając ofertę dekoracji stempelkowej zakładu.

Przygodę z projektowaniem dekoracji U. Zwolennik rozpoczęła w Ceramice Zebra. Wcześniej powielała wzory opracowane przez innych projektantów. W Zebrze zaczęła równocześnie projektować i malować. W czasie wolnym od wykonywania zleceń zajmuje się komponowaniem nowych wzorów, co sprawia jej wiele satysfakcji. Aby sprostać wymaganiom rynku, śledzi trendy, obserwuje aktualną w danym czasie kolorystykę, słucha uwag klientów, którzy chętnie dzielą się swoimi obserwacjami i pomysłami, które często stanowią inspirację do powstania kolejnych dekoracji. Pracuje zarówno pędzlem, jak i stemplami. Woli malować pędzlami, ponieważ dają więcej możliwości i pozwalają uzyskać bardzo różnorodne efekty. Stemple z kolei gwarantują powtarzalność wzoru i jego precyzyjne rozplanowanie na powierzchni każdego naczynia.

Pomysły na nowe wzory często przychodzą w trakcie malowania dekoracji. Bywa, że aby pomysł nie uleciał, U. Zwolennik przerywa realizację zamówienia, bierze nowy kubek i maluje wzór, który właśnie przyszedł do głowy. Zawsze na początku powstaje motyw podstawowy – stanowiący główne pasmo dekoracyjne, wokół którego rozbudowuje wzór dostosowując go do kształtu naczynia. Preferuje barwne wzory kwiatowe. Najczęściej jest to motyw pojedynczego kwiatu lub kwiatów luźno rozmieszczonych na powierzchni naczynia i uzupełnionych drobnymi liśćmi. Ten sposób kompozycji wykorzystała w kilku swoich wzorach: U08 (z dużymi pomarańczowymi kwiatami na jasnozielonym tle), U09 (z dużymi niebieskimi kwiatami na pomarańczowym tle), U15 (z dużymi czerwonymi kwiatami na jasnym tle) i U42 (z dużymi kobaltowymi kwiatami na jasnym tle). U. Zwolennik jest również autorką wzoru U41 składającego się z drobnych czerwonych kwiatków z żółtymi środkami, uzupełnionych drobnymi zielonymi listkami. Projektantka bardzo lubi komponować i malować dekoracje świąteczne, szczególnie te bożonarodzeniowe z motywami choinek, sanek, bombek i Mikołajów. Puszcza wtedy wodze fantazji aby stworzyć klimatyczne, bajkowe wzory.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content