Z wykształcenia cukiernik, z zamiłowania zdobnik ceramiki. Zanim związała się z Ceramiką Zebra w 2017 r., pierwszy kontakt z ceramiką użytkową miała podczas kursu na zdobnika ceramiki organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu, który odbyła w 1996 r. Kurs przygotowywał kompleksowo do pracy w zakładzie ceramicznym, pokazując działanie wszystkich działów funkcjonujących w dużym zakładzie ceramicznym, ze szczególnym naciskiem na naukę dekoracji stempelkowej. Po ukończeniu kursu pracowała w Zakładach Ceramicznych “BOLESŁAWIEC” (l. 1996-2009) oraz w Manufakturze w Bolesławcu (l. 2010-2012) na stanowisku zdobnika ceramiki.
Od 6 lat jest zatrudniona w Ceramice Zebra. Ponieważ Zebra specjalizowała się do tej pory w rustykalnych dekoracjach, z wykorzystaniem szkliw ziemnych, powierzono jej zadanie zorganizowania malarni, specjalizującej się dekoracjach stempelkowych. Bazując na zdobytym doświadczeniu projektowała i wprowadzała do produkcji kolejne wzory – najpierw proste, potem coraz bardziej rozbudowane. Obecnie z koleżanką wdrażają kolejne wzory, stale poszerzając ofertę dekoracji stempelkowej zakładu.
Przygodę z projektowaniem dekoracji U. Zwolennik rozpoczęła w Ceramice Zebra. Wcześniej powielała wzory opracowane przez innych projektantów. W Zebrze zaczęła równocześnie projektować i malować. W czasie wolnym od wykonywania zleceń zajmuje się komponowaniem nowych wzorów, co sprawia jej wiele satysfakcji. Aby sprostać wymaganiom rynku, śledzi trendy, obserwuje aktualną w danym czasie kolorystykę, słucha uwag klientów, którzy chętnie dzielą się swoimi obserwacjami i pomysłami, które często stanowią inspirację do powstania kolejnych dekoracji. Pracuje zarówno pędzlem, jak i stemplami. Woli malować pędzlami, ponieważ dają więcej możliwości i pozwalają uzyskać bardzo różnorodne efekty. Stemple z kolei gwarantują powtarzalność wzoru i jego precyzyjne rozplanowanie na powierzchni każdego naczynia.
Pomysły na nowe wzory często przychodzą w trakcie malowania dekoracji. Bywa, że aby pomysł nie uleciał, U. Zwolennik przerywa realizację zamówienia, bierze nowy kubek i maluje wzór, który właśnie przyszedł do głowy. Zawsze na początku powstaje motyw podstawowy – stanowiący główne pasmo dekoracyjne, wokół którego rozbudowuje wzór dostosowując go do kształtu naczynia. Preferuje barwne wzory kwiatowe. Najczęściej jest to motyw pojedynczego kwiatu lub kwiatów luźno rozmieszczonych na powierzchni naczynia i uzupełnionych drobnymi liśćmi. Ten sposób kompozycji wykorzystała w kilku swoich wzorach: U08 (z dużymi pomarańczowymi kwiatami na jasnozielonym tle), U09 (z dużymi niebieskimi kwiatami na pomarańczowym tle), U15 (z dużymi czerwonymi kwiatami na jasnym tle) i U42 (z dużymi kobaltowymi kwiatami na jasnym tle). U. Zwolennik jest również autorką wzoru U41 składającego się z drobnych czerwonych kwiatków z żółtymi środkami, uzupełnionych drobnymi zielonymi listkami. Projektantka bardzo lubi komponować i malować dekoracje świąteczne, szczególnie te bożonarodzeniowe z motywami choinek, sanek, bombek i Mikołajów. Puszcza wtedy wodze fantazji aby stworzyć klimatyczne, bajkowe wzory.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne