logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Małgorzata Szewc

Małgorzata Szewc

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, w 1991 roku zatrudniła się jako zdobnik ceramiki w Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”. Po krótkim przyuczeniu do zawodu rozpoczęła pracę w malarni, poznając różne metody zdobienia ceramiki. Od ponad 10 lat realizuje się jako projektantka dekoracji w dziale rozwoju (d. dział wzornictwa). Wraz z Martą Małoszyc – kierownikiem działu rozwoju zostały ambasadorkami polskiej ceramiki podczas wystawy światowej Expo 2020 w Dubaju, biorąc udział w przygotowaniu modułów interaktywnej instalacji „Polski stół”.

Tworząc swoje wzory, M. Szewc bazuje na tradycji, ale stara się też uważnie śledzić nowe trendy i wykorzystywać je w swojej pracy. Pomysły czerpie zarówno ze świata przyrody, jak i wyobraźni. W jej dekoracjach można znaleźć motywy roślinne typowe dla polskiego krajobrazu, takie jak fiołki, maki, chabry czy kłosy zboża, a także kwiaty egzotyczne, np. storczyki. Projektantka nie stroni również od nowoczesnych, geometrycznych wzorów. Stale poszukuje nowych, oryginalnych rozwiązań oraz ciekawych kompozycji, bogatych i jednocześnie nieskomplikowanych w powielaniu. Dobór wzorów i kolorów zależy często od chwili i nastroju.

Dekoracje M. Szewc charakteryzują się dużą precyzją. Nierzadko stosuje drobne, misternie wykonane stemple, zarówno z motywami geometrycznymi, jak i kwiatowo-roślinnymi. Lubi wielobarwne układy kompozycyjne, które niejednokrotnie pokrywają tylko wybrany fragment naczynia, a nie jego całość. Przykładem jest dekoracja kwiatowa z wianuszkiem błękitno-niebieskich kwiatków (DU.233) oraz wykorzystana do ozdobienia jednego z ceramicznych modułów prezentowanych podczas Expo 2020 kwiatowa kompozycja z charakterystycznych dla polskich pól i łąk kwiatów: maków, chabrów i rumianków (EX.341). 

M. Szewc projektuje również rozbudowane dekoracje pokrywające całą powierzchnię naczynia (np. inspirowana fiołkami, otoczona geometryczną bordiurą dekoracja ART.248) oraz dekoracje “rozrzucone”, składające się ze swobodnie ułożonych na powierzchni naczynia stylizowanych barwnych kwiatków (A.1254) lub trójkątów o różnej wielkości i kolorze (A.1281). Szczególnym sentymentem darzy także dekorację geometryczną z koncentrycznie ułożonym misternym wzorem układającym się w mandalę w różnych odcieniach brązu (EX.338).

Naczynia z dekoracjami autorstwa M. Szewc były prezentowane m.in. podczas Targów Ambiente we Frankfurcie (2016, 2017) oraz na wystawach: „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” (2020, 2021; BOK MCC), „Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” (2021; Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) oraz „Na dolnośląskim stole” (2021; XXX Forum Ekonomiczne, Hotel Gołębiewski w Karpaczu).

Po pracy lubi spędzać czas aktywnie na łonie natury, odbywając wycieczki i spacery oraz trenując jazdę konną.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content