logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Krystyna Ryszka, Ceramika Bolesławiecka "Kalich", fot. A. Kowalski

Stempelkiem i pędzlem malowane- Krystyna Ryszka

Absolwentka Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Bolesławcu, którą ukończyła w 1972 r. jako zdobnik-ceramiki. Uzdolniona plastycznie, od dziecka lubiła rysować i malować, co zdeterminowało wybór zawodu. Podczas nauki odbyła praktyki w dwóch największych zakładach ceramicznych w Bolesławcu, co pozwoliło jej poznać specyfikę lokalnej produkcji ceramicznej.

Pracę w zawodzie rozpoczęła w Bolesławieckich Zakładach Przemysłu Terenowego (obecnie Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o.) najpierw w Nowogrodźcu, następnie w Bolesławcu. W swojej 40-letniej karierze zawodowej pracowała na różnych stanowiskach – formierza, sortowacza, magazyniera oraz mistrza produkcji. Po przeniesieniu do zakładu w Bolesławcu podjęła pracę w malarni. Zaczynała od powielania dekoracji standardowych, później przyszedł czas na unikaty oraz dekoracje artystyczne. Zdobienie ceramiki stało się jej życiową pasją. Dlatego po przejściu na emeryturę postanowiła dalej pracować w zawodzie i podjęła pracę w Ceramice Bolesławieckiej „Kalich” Sp. k.

K. Ryszka lubi pracować zarówno stemplami, jak i pędzlami. Uważa, ze najlepsze efekty daje łączenie tych dwu technik. Inspiracją do projektowanych dekoracji stanowi natura, stąd w jej twórczości dominują wzory kwiatowe. Czasami nietypowy odcisk stempla uruchamia wyobraźnię i pomysł szybko przekłada się na projekt dekoracji. Bywa też, że wzór musi „dojrzeć”. Zanim osiągnie optymalny efekt projektantka zmienia kompozycję albo wraca po czasie do zarzuconej koncepcji, aby ją dokończyć. Lubi harmonijne wzory, stonowaną, wyważoną kolorystykę. Chętnie sięga po kobalt, błękity oraz czerwień i pomarańcz. K. Ryszka jest autorką popularnej dekoracji DU 288, której bazę stanowią gałązki jagód uzupełnione drobnymi błękitnymi, kobaltowymi i fioletowymi kwiatkami. Odmienny sposób kompozycji dekoracji projektantka zastosowała we wzorze DU 553, w którym główne pasmo zdobnicze zostało podkreślone szeroką wstęgą drobnych kobaltowych stempelków pokrywających dolne partie naczyń. Powstała w ten sposób bordiura podkreśla delikatny wzór kwiatowy z kobaltowymi i błękitnymi dzwonkami, na których gdzieniegdzie przysiadły pszczoły. Kolejny wzór DU 950 łączy powtarzalny motyw czarnej kury i motywy roślinne, z charakterystycznym motywem kwiatostanu kopru włoskiego. We wzorze DU 833 wielobarwne kwiaty projektantka ułożyła w bukiety, które rozbudowuje i przekształca w zależności od kształtu naczynia. Krawędzie naczyń podkreśla kobaltowa wąska bordiura, która stanowi ramę dla subtelnego wzoru.

W wolnym czasie K. Ryszka realizuje swoje artystyczne pasje – maluje akrylami, szydełkuje lub szyje na maszynie.

 

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content