logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Krystyna Deptuła

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana nieprzerwanie od 1991 r. Pracowała początkowo w malarni produkcyjnej, gdzie powielała dekoracje oraz malowała pędzlem motywy kwiatowe na wazonach. W 1997 r. przeszła do malarni unikatów, gdzie zajmuje się również projektowaniem dekoracji.

Główną inspiracją przy tworzeniu dekoracji dla K. Deptuły jest natura, która zaskakuje i zachwyca bogactwem kształtów i barw. Czasami jednak „wpadnie w oko” deseń na ubraniu, wzór na tapecie, detal architektoniczny. Kiedy zrodzi się pomysł dekoracji trzeba go od razu przelać na papier, wykonać szkic, później przygotować stemple i metodą prób i błędów przekładać dekorację na biskwitowy talerz. Projektant musi być otwarty i elastyczny, ponieważ w trakcie „konstruowania” jednego wzoru czasami powstaje pomysł na kolejny nowy wzór. Bywa, że wzór powstaje „od ręki”, bez żadnych poprawek. Jednak czasami trzeba umieć „odpuścić” i po kilku nieudanych próbach zrezygnować z pomysłu. Uczy to pokory wobec wymagającego materiału, jakim jest ceramika.

K. Deptuła preferuje wielobarwne wzory w stonowanej gamie kolorystycznej. Monochromatycznych dekoracji zaprojektowała zaledwie kilka. Pracuje głównie stemplem. Używa również pędzla, który daje większą swobodę nakładania wzoru. W swoich dekoracjach często używa kobaltu, który uważa za wyjątkowy. Nie tylko ze względu na jego historyczne znaczenie dla ceramiki bolesławieckiej. Kolor pozwala osiągnąć rozmaite efekty, poprzez zastosowanie jego różnych odcieni. Praca dekoratora wymaga skupienia. Nawet wydawałoby się niepozorna dekoracja wymaga uważności i staranności. Zdarza się, że ostatni element dekoracji kładzie się „na bezdechu”, żeby nie zepsuć gotowego wzoru ostatnimi odbiciami stempla. Najmniejsze zachwianie ręki może spowodować błąd.

Spod ręki K. Deptuły wyszły liczne dekoracje unikatowe i produkcyjne. W jej projektach przeważają motywy kwiatowe. Swoje dekoracje komponuje najczęściej w formie kwiatowych wianuszków, które okalając naczynie stanowią dominantę motywu zdobniczego. Czasami pasmo kwiatowe jest wąskie, podkreślone szerokim pasmem stempelków (U1539, 562X, 459X, 659X, 1490X, U360), innym razem pasmo z motywem roślinnym jest szerokie i uzupełnione wąską wstęgą geometrycznych stempelków (U2404, U243, U1111). Nierzadko dekoracja centralna przyjmuje kształt rozbudowanego półwieńca (U2534, U4745, U3764). Spod jej ręki wyszły również minimalistyczna dekoracja 2134X.

Dekoracje K. Deptuły prezentowane były w czasie Ogrodów Ceramicznych podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki w 2008 i 2009 r. Naczynia z dekoracjami zaprojektowanymi przez K. Deptułę prezentowane były w amerykańskiej telewizji QVC. Projektantka odnajduje się również prowadząc warsztaty, m.in. w Muzeum Miedzi w Legnicy w 2008 r. Chętnie angażuje się w warsztaty stempelkowe organizowane przez spółdzielnię. W czasie wolnym gotuje i maluje obrazy, dekoruje pisanki.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content