logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Jolanta Okraska

Jolanta Okraska

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1983 r. Początkowo zatrudniona w malarni jako zdobnik ceramiki, gdzie zajmowała się powielaniem dekoracji wykonywanych gumowymi stemplami oraz malowaniem autorskich dekoracji kwiatowych. Później krótko pracowała w odlewni i czyszczarni wyrobów. Od 1995 r. zatrudniona w malarni unikatów na stanowisku projektant dekoracji.

J. Okraska traktuje pracę jako realizację życiowej pasji artystycznej. Od dziecka lubi malować, lepić z plasteliny, robić wycinanki. Talent plastyczny odziedziczyła po tacie. Stale podnosi swoje kwalifikacje, zgłębia tajniki dekoracji, śledzi wszelkie nowości w tym temacie. Żeby zajmować się wzornictwem, trzeba mieć zdolności manualne, być wrażliwym na piękno, mieć wyobraźnię i zmysł przestrzenny. Ułatwia to ujrzenie wzoru w myślach i przeniesienie go z płaskiej powierzchni na formę przestrzenną. Podobnie jest z kolorami, które mają inną barwę przed i po wypaleniu. Tu również potrzeba wyobraźni, żeby przewidzieć efekt końcowy.

Kiedy rodzi się pomysł, projektantka wykonuje „notatkę rysunkową”, a później rozwija szkic, który jest punktem wyjścia do powstania dekoracji. W jej pierwszych zdobinach przeważały motywy geometryczne. Obecnie preferuje bardziej rozbudowane dekoracje kwiatowe, w których łączy stemple z malaturą pędzlem.

Inspiracji J. Okraska poszukuje w otaczającej ją przyrodzie i jej pięknie. Szczególnie lubi wiosnę i czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Zmiany i zjawiska w niej zachodzące inspirują do twórczej pracy i mobilizują do wymyślania kolejnych wzorów.

Większość swoich dekoracji opiera na kompozycji, w której główny motyw, składający się z drobnych stylizowanych kwiatków na łodyżkach, jest okolony kilkoma wąskimi pasmami gęstych stempelków. Do tej grupy należą dekoracje z pomarańczowymi (560X) i niebieskimi (614X, 1436X) kwiatkami oraz z czerwonymi (1431X) i niebieskimi (1432X) dzwonkami. Projektantka stworzyła również rozbudowane dekoracje wielkokwiatowe: z niebieskimi bratkami (U3662), czerwonymi różami (U3749, U4188) z motywem barwnych łąk kwietnych (U2806, U4182, U3753) i z motywem błękitnego motyla (U1491).

Magia świątecznej atmosfery wpłynęła na stworzenie szeregu dekoracji o tematyce bożonarodzeniowej i wielkanocnej. Wśród nich na wzmiankę zasługują stylizowane dekoracje kwiatowe stworzone na stół wielkanocny w postaci subtelnego wianka kwiatowego okolonego kolejnymi wstęgami stempelków: z żółtymi kwiatkami (2482X) lub czerwonymi (561AQ) kwiatkami. J. Okraska skomponowała również wielobarwne motywy bożonarodzeniowe z powtarzalnym motywem zielonych choinek (1676X, U4173, U4174).

Do serii okazjonalnych dekoracji zaliczyć należy również wzory z motywami walentynkowymi, w których zastosowano zmultiplikowany motyw serduszek w tonacji czerwieni (1677X) i błękitu (1679X). Projektantka jest również autorką minimalistycznych, subtelnych dekoracji z użyciem kobaltu: z drobnymi gwiazdkami (2528X) i z misternymi plecionkami w kolorze kobaltowym (1882X) lub kobaltowym i ciemnozielonym (2575X).

Naczynia z dekoracjami zaprojektowanymi przez J. Okraskę były prezentowane w latach 2006-2011 w amerykańskim kanale telesprzedażowym TV QVC, a także w 2006 r. podczas Dni Projektanta odbywających się w bolesławieckim sklepie firmowym „Styl” przy ul. T. Kościuszki 23 oraz wystawy prezentowanej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie w 1995 r.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content