Stempelkiem i pędzlem malowane

Joanna Kulik

Ceramika Bolesławiecka "Kalich" Sp. k.

Z branżą ceramiczną związana od 1997 r., kiedy za namową koleżanki trafiła na trzymiesięczny kurs kształcący zdobników ceramiki, organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”. Po ukończeniu kursu przez kolejne kilkanaście lat J. Kulik związana była z dwoma największymi bolesławieckimi zakładami ceramicznymi. W 2012 r. rozpoczęła pracę w Ceramice Bolesławieckiej „Kalich” Sp. k., gdzie pracuje do dziś. Projektuje również autorskie wzory, które cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów.

J. Kulik z zawodu jest krawcową. Szkoła krawiecka nauczyła ją cierpliwości, precyzji w działaniu i dokładności. Te umiejętności wykorzystuje dzisiaj dekorując ceramikę. Twórcza praca sprawia jej przyjemność i daje zawodową satysfakcję. Do dzisiaj z sentymentem przechowuje jeden z pierwszych wymalowanych przez siebie talerzy. Od dziecka miała talent plastyczny i chętnie malowała. Tworzenie własnych wzorów stanowi wyzwanie, pozwala na odkrywanie artystycznej pasji. Inspiracji dostarcza otaczająca rzeczywistość, szczególnie budząca się do życia wiosenna przyroda. Zaobserwowane wzory J. Kulik twórczo przekłada na kolejne dekoracje. Maluje głównie dekoracje wielobarwne, po które chętnie sięgają klienci. Lubi wykorzystywać różne odcienie zieleni, które doskonale komponują się z kobaltem. Do wykonania niewielkich elementów wykorzystuje intensywne kolory – czerwieni, pomarańczu i błękitu.

Projektantka stworzyła dekorację DU 738 z powtarzalnymi motywami pałki wodnej, liści lilii wodnej i ważkami. W kwiatowym wzorze DU 922 wykorzystała z kolei maki, chabry i niezapominajki, kojarzące się z polskimi letnimi łąkami. Inny układ dekoracji projektantka wykorzystała we wzorze DU 416, w której girlandy niebieskich stylizowanych róż, rozmieszczone pomiędzy zielonymi listkami, swobodnie spływają po ściankach naczyń. We wzorze DU 902 J. Kulik połączyła pastelowe błękitne i fioletowe kwiaty, które oplatają wiankiem środkowe partie naczyń.

W subtelnej dekoracji DU 240 malarka wykorzystała motyw kwitnących gałązek różowej koniczyny, które rozmieściła luźno na powierzchni zdobionych naczyń. Krawędzie projektantka podkreśliła dodatkowo szerokim pasmem zielonych listków z drobnymi różowymi kwiatkami oraz pasmem geometrycznych kobaltowych stempelków. W kobaltowym wzorze DU 920 J. Kulik zestawiła charakterystyczne bolesławieckie kropki z kobaltowymi gałązkami kwiatów. Całość sprawia wrażenie misternej, eleganckiej koronki.

J. Kulik preferuje aktywny wypoczynek, chętnie spaceruje do sobie tylko znanych miejsc, gdzie z przyjemnością odpoczywa. Kontakt z przyrodą działa na nią kojąco i pozwala się wyciszyć. Uwielbia również pracę w ogródku, gdzie uprawia warzywa i kwiaty.