logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Janina Pałka

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1989 r. W latach 1994-2010 zatrudniona na stanowisku projektantki dekoracji produkcyjnych i unikatowych. Z wykształcenia technolog ceramiki. Ukończyła Technikum Ceramiczne w Bydgoszczy, gdzie poznała tajniki produkcji ceramiki. Ze wszystkich etapów produkcji to właśnie dekorowanie wyrobów uważała za najbardziej interesujące i fascynujące. Już jako dziecko uwielbiała malować. Swój talent wykorzystywała w pracy malując i projektując kolejne wzory.

Inspirowała ją rodząca się do życia przyroda. Szczególnie lubiła wiosnę, którą uważała za najpiękniejszą porę roku. Wystarczyło pójść na spacer, na łąkę, do ogrodu lub do lasu, aby zaczerpnąć inspiracji do tworzenia wzorów z motywami roślinnymi. Piękno otaczającej nas przyrody nieustannie zachwyca kształtami i bogactwem barw. Dzięki wyobraźni i zdolnościom artystycznym powstawały kolejne projekty, które przenosiła na biskwit. Używała do tego celu głównie stempelków z motywami kwiatowymi, które pozwalają na wykonanie dekoracji w stosunkowo krótkim czasie. Jednak to pędzelek był ulubionym narzędziem w pracy twórczej J. Pałki.

Ulubionym motywem były wiosenne tulipany, które pojawiały się w wielu dekoracjach, a we wczesnych projektach były motywem dominującym. Tworzyły ciekawe aranżacje, czasami oplatające naczynie dookoła, innym razem układały się niczym girlandy lub plecione wieńce. W połączeniu z drobnymi kropeczkami urzekały misternością. Projektantka tworzyła również dekoracje składające się ze stylizowanego pasma kwiatowego uzupełnionego rzędami graficznych stempli w kolorze kobaltu i zieleni. Wyobraźnię, doświadczenie i niezwykłe umiejętności J. Pałka zaprezentowała komponując misterne wzory z motywami rozety, tworząc kobaltowe dzieła sztuki.

Charakterystycznym dla J. Pałki motywem zdobniczym były kobaltowe stokrotki połączone zielonymi gałązkami z różowym (103X) lub żółtym (103AX) środkiem, poszukiwane szczególnie przez odbiorców azjatyckich. W nawiązaniu do wiosennej przyrody, powstała kolejna dekoracja, której głównym elementem kwiatowym są chabry, kobaltowe (86X) oraz różowe (86AX), oplecione zielonymi listkami. J. Pałka często dekorowała naczynia wykorzystując wianuszek złożony z kwiatów róży (148X) lub owoców winogron (626X, 628X) uzupełniony listkami i gałązkami. Powstałe w ten sposób bordiury kontrastowała z drobnymi kropeczkami, którymi pokrywała pozostałą część naczyń. Używając tego samego kompletu stempli stworzyła dekoracje pokrywające całą powierzchnię wyrobów, w kolorach żółtym (1481X) oraz jasnoniebieskim (710X).

Niektóre wzory komponowała poprzez zamianę kolorów poszczególnych elementów dekoracji, np. w tych z dominujących elementem kółka (457X oraz 458X). Projektując dekoracje unikatowe powracała do widoków wiosennej łąki, przenosząc zapamiętane kształty do swoich dekoracji. Malowała wianuszki kolorowych kwiatów, drobniutkie różowe, żółte i niebieskie niezapominajki z delikatnymi gałązkami uzupełniane rzędami geometrycznych stempli (U1443). Różne odcienie zieleni użyte jako barwy dominujące znajdujemy w innych zdobieniach projektu J. Pałki (np. U620).

Największą satysfakcję z tworzenia dekoracji dawało jej zadowolenie klientów. Naczynia ceramiczne z dekoracjami autorstwa J. Pałki przez wiele lat były prezentowane i sprzedawane w telewizji QVC w Stanach Zjednoczonych.
Po zakończeniu kariery zawodowej, która była jej prawdziwą pasją, J. Pałka swoje zainteresowania artystyczne kontynuuje poprzez malowanie obrazów oraz wykonywanie pisanek.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content