logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Barbara Król

Moja Faktoria

Z Moją Faktorią związana jest zawodowo od lutego 2021 r. Dekoracją ceramiki zajęła się z potrzeby serca. Od dziecka przejawiała zdolności plastyczne, które odziedziczyła po rodzicach posiadających artystyczne hobby. Rodzice B. Król zajmują się amatorsko sztuką: mama maluje i szyje, a tato maluje i rzeźbi. Barbara już jako dziecko własnoręcznie dekorowała ściany i meble w swoim pokoju. Nie rozstawała się z pędzlami. Potem przyszedł czas na malowanie ubrań. Barwnymi obrazami pokrywała kurtki jeansowe i buty. Ozdabiała również kubki i malowała obrazy akrylami.

Kiedy po kilkuletnim okresie spędzonym w Anglii wróciła do Polski i zamieszkała we Lwówku Śląskim, postanowiła wykorzystać swój potencjał artystyczny i spróbować sił w dekorowaniu ceramiki. Tak trafiła do bolesławieckiej Mojej Faktorii, gdzie pod opieką właścicieli – Karoliny i Piotra Różyło – wdrażała się do pracy. Początki były trudne, należało zapoznać się ze specyfiką pracy dekoratorki, na szczęście pomogły fachowe wskazówki i wrodzone wyczucie artystyczne oraz intuicja. To było satysfakcjonujące wyzwanie, a kolejne próby pozwoliły nabyć doświadczenia.

B. Król projektuje i wykonuje dekoracje w intensywnej kolorystyce. Chętnie sięga po ulubione kolory – jasnozielony, jasnoniebieski oraz żółty. Preferuje użycie pędzla, stempli używa sporadycznie. Nigdy nie stanowią one dominanty dekoracji. Swoje projekty rozrysowuje najpierw na kartce, następnie przenosi na biskwit, co pozwala unikać błędów. Maluje głównie malarskie, realistyczne dekoracje limitowane, unikatowe i artystyczne. Niewyczerpanym źródłem inspiracji do tworzenia kolejnych wzorów jest przyroda. Częstym motywem we wzorach autorstwa B. Król są barwnie upierzone ptaki. W dekoracjach pojawiają się pawie, kolibry, kaczki mandarynki, gile i sikorki czubatki. Główny motyw zwierzęcy ujęty jest zawsze w rozbudowaną dekorację kwiatową. We wzorach B. Król pojawiają się również psy, alpaki oraz motywy bajkowe i halloweenowe. Na swoim koncie ma również dekoracje z motywami kwiatowymi. Bogatą malarską dekorację kwiatową łączy z motylami, których skrzydła wypełniła tradycyjnymi kobaltowymi stempelkami. Bardzo lubi ozdabiać różnego rodzaju figurki, np. skrzatów, a ich nieregularne kształty stanowią dla niej szczególne wyzwanie.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content