logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Barbara Herdzik

Ceramika Bolesławiecka "Kalich" Sp. k.

Do pracy w zakładzie ceramicznym trafiła szczęśliwym zrządzeniem losu w 2000 r. Przez ponad 10 lat pracowała w firmie WR Ceramika w Tomaszowie Bolesławieckim, a od 2016 r. jest zdobnikiem ceramiki w Ceramice Bolesławieckiej „Kalich” Sp. k. Oprócz powielania wzorów zajmuje się również tworzeniem autorskich dekoracji produkcyjnych i artystycznych.

Dekorowanie ceramiki miało być „zajęciem na chwilę”.
Na początku pracy nie wyobrażała sobie wykonywania tak statycznej, powtarzalnej i monotonnej pracy. Jednak malowanie ceramiki „wciąga” i może stać się życiową pasją. B. Herdzik pomysły czerpie z otoczenia. Nigdy nie wiadomo co może zainspirować do działania. Czasami impuls przychodzi niespodziewanie. Nowe wzory powstają na drodze eksperymentów. Często punktem wyjścia bywa określona
przez klienta kolorystyka. Każdy wzór ewoluuje do uzyskania oczekiwanego efektu, ulegając modyfikacjom formalnym i kolorystycznym.

B. Herdzik pracuje zarówno pędzlami, jak i stempelkami. Chętnie łączy obydwie techniki, dla otrzymania jak najlepszego efektu. Projektuje głównie dekoracje floralne, chociaż nie maluje naturalistycznych przedstawień. Najczęściej zaczyna od pojedynczego stylizowanego kwiatka, rozbudowując stopniowo dekorację. Większość wzorów projektantki posiada żywą, wyrazistą kolorystykę, chociaż zdarzają się też wzory w stonowanej palecie barw. B. Herdzik tworzy też kompozycje wykonane w tradycyjnym bolesławieckim kobalcie.
Spod jej ręki wyszły wielkokwiatowe dekoracje Art. 897 z wiankiem żółtych kwiatów uzupełnionych drobnymi czerwonymi i niebieskimi kwiatami. Wprawne oko dostrzeże w
dekoracji detal w postaci pszczoły. 

We wzorze Art. 755 subtelne różowe kwiaty B. Herdzik urozmaiciła zielonymi gałązkami z niebieskimi i czerwonymi kwiatkami. Podobny układ dekoracji projektantka zastosowała w dekoracji DU 571, w której duże cieniowane niebieskie kwiaty uzupełniła wiciami roślinnymi i błękitnymi kwiatkami. Jest również autorką wzorów okazjonalnych. Zaprojektowała jesienny wzór DU 109 w tonacji chłodnej zieleni i brązu z motywem liści kasztanowca, dębu i żołędzi. Stworzyła również serię dekoracji na Halloween z charakterystycznymi motywami dyń, duchów, pająków, sów i nietoperzy.

B. Herdzik z zawodu jest krawcową. Od dziecka lubiła szyć, szydełkować i wykonywać różnego rodzaju robótki ręczne.
Do tej pory sprawia jej to przyjemność. Drugą pasją jest cukiernictwo. Uwielbia piec ciasta, których przepisy chętnie sama wymyśla lub eksperymentuje tworząc własne wersje popularnych przepisów.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content