Stempelkiem i pędzlem malowane

Agata Janeczko

Ceramika Zebra AISE Sp. z o.o.

Absolwentka II LO w Bolesławcu. Uzdolniona plastycznie, od dziecka lubiła rysować i malować, wprawiała się w różnych technikach (ołówek, węgiel, pastele suche i olejne, farby) oraz doskonaliła swoje umiejętności podczas pozaszkolnych zajęć plastycznych. Pracę w Ceramice Zebra rozpoczęła w listopadzie 2022 r.. Przyjęcie do pracy poprzedzone było tygodniowym okresem próbnym, który był jednocześnie czasem wdrożenia w pracę malarki. Nieocenioną pomocą w tym czasie służyły pracownice zakładu, które zapoznały Agatę Janeczko ze specyfiką pracy i  pokazały jak należy dekorować biskwity.

Agata Janeczko pracuje z pasją, w Ceramice Zebra realizuje swoje artystyczne pomysły i rozwija artystyczne zdolności. Malowanie i projektowanie kolejnych dekoracji sprawia jej ogromną przyjemność i daje wiele satysfakcji. Proces zdobienia naczyń jest bardzo pracochłonny, wymaga skupienia, cierpliwości oraz staranności. Kolejne projekty dekoracji powstają najczęściej w trakcie pracy, kiedy to na biskwitach na drodze eksperymentu próbuje kolejne malatury i układy stempli. Bywa jednak, że pomysł przychodzi niespodziewanie w domowym zaciszu. Po przyjściu do pracy projektantka przenosi je na biskwit i sprawdza, czy wzór dobrze układa się na naczyniu. Agata Janeczko lubi wyzwania, chętnie dekoruje figurki skrzatów i zwierząt, np. słoni, kotów, gęsi, kaczek, czy mleczniki w kształcie krówki. Tak nieregularny kształt zdobionych przedmiotów wymaga indywidualnego dostosowanie wzoru, czasami również jego modyfikacji.

Inspiracje do kolejnych wzorów stanowi nieustająco przyroda a w szczególności kwiaty. Pracuje zarówno stemplem jak i pędzlem. Lubi stosować obydwie techniki, często umiejętnie je łączy. Pędzel daje większą swobodę i podkreśla indywidualizm malarki, stąd też chętnie po niego sięga. Agata Janeczko maluje głównie naturalistyczne kwiaty, nie stroni jednak i od tych stylizowanych. Jest autorką kilku charakterystycznych unikatowych dekoracji malarskich. Przykładem są artystyczne wzory: A31 składający się z gęsto rozmieszczonych cieniowanych czerwonych kwiatów, A41 z żółtymi kwiatami oplatającymi dolne partie naczyń, A51 z żółtymi kwiatami i pszczołami oraz A61 z kobaltowymi kwiatami pokrywającymi całe powierzchnie naczyń. Malarka nie ogranicza się do zdobienia zewnętrznych ścianek naczyń, detale pojawiają się również na krawędziach wewnętrznych kubków i misek oraz na lustrach talerzy i mis. Stosuje także stylizowane wzory. Spod jej ręki wyszły dekoracje U31 z luźno rozrzuconymi na powierzchni naczyń błękitnymi kwiatami i U32 z drobniutkimi kwiatkami w kolorze czerwieni, błękitu i żółci. W tym przypadku również motyw dekoracyjny przenoszony jest na wewnętrzne powierzchnie naczyń.