Z wykształcenia jest technikiem handlowcem. Od dziecka wyróżniała się talentem plastycznym, a jej marzeniem była praca przy dekorowaniu ceramiki. W 2017 r. ukończyła trzymiesięczny kurs zdobnika ceramiki realizowany przez Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. Po jego ukończeniu pracowała w dwóch największych zakładach ceramicznych działających na terenie Bolesławca. W 2019 r. została zatrudniona jako malarka w Ceramice Bolesławieckiej „Kalich” Sp. k. gdzie oprócz powielania dekoracji zajmuje się także projektowaniem autorskich wzorów.
Preferuje pracę stemplami, których niekwestionowaną zaletą jest łatwiejsze powielanie dekoracji. Z pędzli korzysta, gdy pracuje nad zakończeniem wzoru i uzupełnianiu detali. Projektowanie kolejnych dekoracji uważa za inspirujące wyzwanie, które daje satysfakcję i zawodowe spełnienie. A. Grzesik lubi kameralną, twórczą atmosferę pracy. Zaprojektowała około 25 dekoracji, w tej liczbie również wzory artystyczne. Wszystkie inspirowane są naturą. Część wynika z fascynacji wsią, której obraz budzi miłe wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. A. Grzesik preferuje wielobarwne wzory, w intensywnych kolorach, chociaż projektuje również stonowane kolorystycznie dekoracje. Chętnie wykorzystuje tradycyjny bolesławiecki kobalt i różne odcienie koloru niebieskiego.
A. Grzesik stworzyła dwie, idealnie się dopełniające dekoracje wykorzystujące motyw kogutów (DU 993, Art. 975), które rozmieściła na płotach, pośród słoneczników na tle wschodzącego słońca. Dekoracja przywodzi na myśl sielskie, wiejskie podwórka. W podobnym klimacie utrzymana jest dekoracja Art. 1051 z wyrazistymi błękitnymi kwiatkami, plastrami miodu, ulami i pszczołami. Motyw pasieki w zestawieniu z żółtymi kwiatami dekoratorka wykorzystała również w pejzażowej dekoracji DU 1044. Motyw plastrów miodu, żółtych kwiatów i pszczół pojawia się również w asymetrycznym wzorze DU 1043. Z kolei wzór DU 958 wykorzystuje zmultiplikowany odcisk stempla w kształcie kwiatka. Wzór układa się w rozbudowane pasmo zdobnicze, w którym kolory przenikają się tworząc efekt tęczy. Wielobarwny wianek z kwiatów pokrywa części naczyń, podczas gdy pozostałe partie zdobią pojedyncze zielone listki.
A. Grzesik zaprojektowała również wzór DU 821 wykorzystujący motyw róży. Czerwone, pomarańczowe i fioletowe kwiaty, uzupełnione charakterystycznymi listkami tworzą gęsty wzór o nietypowej kolorystyce. Motyw fioletowej róży projektantka wykorzystała również w bożonarodzeniowej dekoracji DU 775 w zestawieniu z iglastymi gałązkami i owocami ostrokrzewu, pomiędzy którymi skrywa się kardynał szkarłatny. Wzór DU 844/1 jest z kolei bajkową interpretacją świata morskich głębin, w którym pośród wodorostów pojawiają się kraby, koniki morskie i rozgwiazdy. W podobnej konwencji utrzymana jest dekoracja DU 995 z motywem płastug i śledzi. A. Grzesik zaprojektowała również pastelową dekorację 980/1 o biało-różowych kwiatach, ponad którymi unoszą się subtelne błękitne ważki.
A. Grzesik uwielbia spędzać czas w ogrodzie, który stale się rozrasta. W wolnym czasie dosadza kolejne kwiaty. Jest również entuzjastką cukiernictwa. Uwielbia piec ciasta i finezyjnie je dekorować.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne