Spotkanie z Janiną Bany-Kozłowską

fot. bolec.info

Środowe popołudnie w Centrum Dawnych Technik Garncarskich upłynęło pod znakiem spotkania autorskiego z Janiną Bany-Kozłowską, znaną i cenioną na całym świecie bolesławiecką projektantką ceramiki. Przybyli licznie goście mieli okazję poznać tajniki pracy artystki, która w latach 1974-2019 pracowała w Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o. o., pełniąc funkcję kierownika artystycznego, a następnie głównej projektantki. Zaprojektowała ponad 1600 wzorów ceramiki użytkowej, spośród których wiele zostało nagrodzonych prestiżowymi nagrodami, m.in. Wzorem Roku przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Artystka za swoje dokonania została uhonorowana m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1986) oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015).

Życiorys i ważniejsze dokonania Janiny Bany-Kozłowskiej przedstawiła zebranym dyrektor Muzeum Ceramiki Anna Bober-Tubaj, a rozmowę z artystką poprowadziła rzeźbiarka Barbara Bednarowicz. Projektantka opowiedziała o tym, jak rozpoczęła się jej przygoda z najstarszym bolesławieckim producentem ceramiki i w jaki sposób powstawały jej pierwsze projekty dla przemysłu ceramicznego. Zdradziła, w jaki sposób godziła projektowanie z życiem rodzinnym i innymi pasjami, do których niewątpliwe należy rzeźbienie ceramicznych form przestrzennych.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć szkice projektowe, których do tej pory artystka nie prezentowała szerszej publiczności. Dowiedzieli się, jak wyglądają poszczególne etapy powstawania projektu – od niepozornego szkicu do w pełni opracowanej dokumentacji przygotowanej do procesu produkcji. Na zakończenie przeprowadziliśmy wśród gości losowanie nagrody – mlecznika, który pani Janina nie tylko zaprojektowała, ale także własnoręcznie odlała w gipsowej formie, wieńcząc tym aktem środowe spotkanie.

Wydarzenie upłynęło w sympatycznej i ciepłej atmosferze. Nie zabrakło czasu na osobiste rozmowy, wspólne zdjęcia i gratulacje.

Serdecznie dziękujemy pani Janinie Bany-Kozłowskiej za to, że przyjęła nasze zaproszenie i pozwoliła nam lepiej poznać siebie i swoją nietuzinkową twórczość. Ogromne podziękowania składamy również wszystkim uczestnikom spotkania za liczne przybycie.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z wydarzenia, przygotowanej przez Telewizję Bolesławiec