logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Irena Braszko

“Moja przygoda z malarstwem” – spotkanie z Ireną Braszko

W piątkowy wieczór 22 lipca w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki odbyło się spotkanie z Ireną Braszko, bohaterką wystawy „Z inspiracji naturą”. I. Braszko jak sama mówi o sobie, jest „malującym inżynierem”. Swoją przygodę ze sztuką zaczęła w szkole średniej – uczyła się rysunku i malowania pod kierunkiem wybitnego artysty-plastyka Władysława Garnika. Pragnęła zajmować się projektowaniem ceramiki, jednak planów tych nie udało się jej zrealizować. Ostatecznie ukończyła Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako inżynier-chemik ceramik o specjalności technologia ceramiki szlachetnej.

Spotkanie z Ireną Braszko

W bolesławieckim przemyśle ceramicznym przepracowała 25 lat. Była związana z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC” i „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego. Zajmowała się procesem technologicznym produkcji, jego nadzorowaniem oraz opracowywaniem receptury szkliw, farb i angob. Współpracowała z wybitnymi projektantami, m.in. Bronisławem Wolaninem i Janiną Bany-Kozłowską. Pracowała też w Kopalniach Surowców Mineralnych „Surmin – Kaolin”, gdzie zajmowała się głównie marketingiem. Jak wspomniała na spotkaniu: „charakter mojej pracy umożliwiał wiele kontaktów z artystami tworzącymi podczas plenerów ceramicznych. Korzystając ze sprzyjających okoliczności i zaistniałych możliwości, rozwijałam się artystycznie – lepiłam z gliny, malowałam czerepy ceramiczne, tkałam na krosnach”. Ciepło wspomina zawarte wówczas przyjaźnie, m.in. z Anną Stawiarską czy Barbarą Cichocką.

Ogromne doświadczenie i wiedzę I. Braszko w zakresie bazy surowcowej podkreśliły Teresa Wolanin (historyk sztuki, dyrektor Muzeum Ceramiki w latach 1971–2001) i Krystyna Gay-Kutschenreiter (artysta ceramik, komisarz artystyczny Ogólnopolskich, a następnie Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu w latach 1990-2005), które wsparły pomysł napisania artykułu poświęconego tej tematyce, tak ważnej dla rozwoju lokalnej produkcji ceramicznej.

Spotkanie z Ireną Braszko
Spotkanie z Ireną Braszko

Kiedy I. Braszko przeszła na emeryturę, postanowiła, że będzie zajmować się malowaniem. Obecnie w dorobku ma ponad 100 obrazów o różnej tematyce, od martwych natur i pejzaży po tematy marynistyczne i sakralne. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Chicago, Berlinie i Dortmundzie. I. Braszko uczestniczyła też w wystawach w Chorzowie i Wrocławiu, a także w plenerach w Ustce, których komisarzem była Ewa Granowska. Jak mówi: „Zawsze maluję tylko z obserwacji. Wychodzę w plener w dogodnych warunkach albo zapamiętuję wybrany kadr przez wnikliwą obserwację, często kilkudniową. Zdarza się, że robię zdjęcia”. Podsumowując spotkanie, I. Braszko podkreśliła, że „płótno i farby to coś, z czego nie potrafię zrezygnować. Ciekawość zgłębiania tajników sztuki przedstawiania materii nie pozwala mi rozstać się ze sztalugami. Malarstwo jest moją prawdziwą przygodą”.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content