*Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Krkonošské muzeum Vrchlabí zapraszają wszystkich na obchody Nocy Świętojańskiej „Tradycje świętojańskie na pograniczu polsko-czeskim”. W piątek, 28. czerwca w muzealnym parku przy ul. Mickiewicza 13 będzie można wziąć udział w warsztatach robienia biżuterii, posłuchać dawnej i współczesnej muzyki czeskiej, obejrzeć spektakl, prezentujący dawne tradycje Nocy Kupały.*
Noc Świętojańska, zwana także Sobótką lub Nocą Kupały, zawsze była magicznym, pełnym tajemnicy czasem. Przesilenie letnie było chwilą triumfu światła, słońca, radości, miłości. Od najdawniejszych czasów, niezależnie od narodowości, z tą nocą związanych było wiele obrzędów i tradycji: palenie ognisk i tańce przy nich, wicie wianków i wróżenie za ich pomocą przyszłych wybranków, poszukiwanie czarodziejskiego kwiatu paproci, zapewniającego szczęście i dostatek. Muzeum Ceramiki i Krkonošské muzeum Vrchlabí, chcąc przybliżyć dawne zwyczaje nasze i naszych sąsiadów, przygotowały w piątkowe popołudnie i wieczór szereg imprez tematycznych: warsztatów, pokazów, koncertów pod wspólnym tytułem „Tradycje świętojańskie na pograniczu polsko-czeskim”
Obchody rozpoczną się o godz. 14.00 pokazem „Życie w Karkonoszach w XIX w.” Prezentacja dawnych prac i zajęć domowych wykonywana będzie przez rekonstruktorów z Czech. Wszyscy zainteresowani będą mogli nie tylko zobaczyć, ale także spróbować koszenia tradycyjną kosą, wicia wianków czy układania kompozycji z zasuszonych roślin.
W tym samym czasie prowadzone będą warsztaty wykonywania biżuterii. W ich trakcie będzie możliwość nie tylko przyjrzenia się pracy specjalisty, ale również samodzielnego stworzenia ozdób z różnych materiałów.
O godz. 18.00 wystąpi zespół L’Arrache-Coeur z Czech. Swoim koncertem przybliży słuchaczom czeską muzykę dawną, tak dworską, jak i ludową. Następnie, o godz. 19.30 na parkowej scenie pojawi się inna czeska grupa – Cémur Šámur. Młodzi muzycy zaprezentują inne, mocne brzmienie współczesnej muzyki rockowej z elementami folk.
Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie widowisko muzyczno-taneczne „Panny i wianki”, które rozpocznie się o godz. 21.30. Spektakl, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bolesławiecka”, przybliży widzom w naturalny sposób obyczaje i tradycje Nocy Kupały.
Imprezom towarzyszyć będzie plenerowa wystawa fotograficzna „Tradycje świętojańskie Czech”. Ekspozycję będzie można oglądać w muzealnym parku do końca lipca br.
Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny. Organizatorzy serdecznie zapraszają!
Obchody Nocy Świętojańskiej stanowią jeden z elementów projektu „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
!/images/logos/czpl.gif!
Projekt „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 (nr proj. PL.3.22/3.2.00/11.02560)
Projekt „Zahrady živé kultury – ochrana společného dědictví polsko-českého pohraničí” je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-PL 2007-2013 (č. proj. PL.3.22/3.2.00/11.02560)