logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Sobótka w bolesławieckim muzeum

*Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Krkonošské muzeum Vrchlabí zapraszają wszystkich na obchody Nocy Świętojańskiej „Tradycje świętojańskie na pograniczu polsko-czeskim”. W piątek, 28. czerwca w muzealnym parku przy ul. Mickiewicza 13 będzie można wziąć udział w warsztatach robienia biżuterii, posłuchać dawnej i współczesnej muzyki czeskiej, obejrzeć spektakl, prezentujący dawne tradycje Nocy Kupały.*

Noc Świętojańska, zwana także Sobótką lub Nocą Kupały, zawsze była magicznym, pełnym tajemnicy czasem. Przesilenie letnie było chwilą triumfu światła, słońca, radości, miłości. Od najdawniejszych czasów, niezależnie od narodowości, z tą nocą związanych było wiele obrzędów i tradycji: palenie ognisk i tańce przy nich, wicie wianków i wróżenie za ich pomocą przyszłych wybranków, poszukiwanie czarodziejskiego kwiatu paproci, zapewniającego szczęście i dostatek. Muzeum Ceramiki i Krkonošské muzeum Vrchlabí, chcąc przybliżyć dawne zwyczaje nasze i naszych sąsiadów, przygotowały w piątkowe popołudnie i wieczór szereg imprez tematycznych: warsztatów, pokazów, koncertów pod wspólnym tytułem „Tradycje świętojańskie na pograniczu polsko-czeskim”

Obchody rozpoczną się o godz. 14.00 pokazem „Życie w Karkonoszach w XIX w.” Prezentacja dawnych prac i zajęć domowych wykonywana będzie przez rekonstruktorów z Czech. Wszyscy zainteresowani będą mogli nie tylko zobaczyć, ale także spróbować koszenia tradycyjną kosą, wicia wianków czy układania kompozycji z zasuszonych roślin.

W tym samym czasie prowadzone będą warsztaty wykonywania biżuterii. W ich trakcie będzie możliwość nie tylko przyjrzenia się pracy specjalisty, ale również samodzielnego stworzenia ozdób z różnych materiałów.

O godz. 18.00 wystąpi zespół L’Arrache-Coeur z Czech. Swoim koncertem przybliży słuchaczom czeską muzykę dawną, tak dworską, jak i ludową. Następnie, o godz. 19.30 na parkowej scenie pojawi się inna czeska grupa – Cémur Šámur. Młodzi muzycy zaprezentują inne, mocne brzmienie współczesnej muzyki rockowej z elementami folk.

Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie widowisko muzyczno-taneczne „Panny i wianki”, które rozpocznie się o godz. 21.30. Spektakl, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bolesławiecka”, przybliży widzom w naturalny sposób obyczaje i tradycje Nocy Kupały.

Imprezom towarzyszyć będzie plenerowa wystawa fotograficzna „Tradycje świętojańskie Czech”. Ekspozycję będzie można oglądać w muzealnym parku do końca lipca br.

Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny. Organizatorzy serdecznie zapraszają!

Obchody Nocy Świętojańskiej stanowią jeden z elementów projektu „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

!/images/logos/czpl.gif!

Projekt „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 (nr proj. PL.3.22/3.2.00/11.02560)

Projekt „Zahrady živé kultury – ochrana společného dědictví polsko-českého pohraničí” je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-PL 2007-2013 (č. proj. PL.3.22/3.2.00/11.02560)


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content