Śląskie losy wojenne – nowy blog Haus Schlesien

Jesienią 2019 r. Haus Schlesien w Königswinter-Heisterbacherrott stworzyło niemiecko-polski blog „Historie zaklęte w przedmiotach. Śląskie losy wojenne 1939-1945”. Na podstawie eksponatów i archiwaliów własnych instytucji oraz kilku polskich muzeów partnerskich na blogu zamieszczane są wojenne historie życia codziennego i rodzinnego na Śląsku. Opublikowano już ponad 25 tekstów, w tym również artykuł zatytułowany „Paul Sauer – ostatni niemiecki kapłan w Bolesławcu” autorstwa Anny Puk (Muzeum Ceramiki), wygłoszony podczas zeszłorocznej „Konferencji roboczej kuratorów w Haus Schlesien. Wojenne losy Ślązaków 1939-1945”.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu od lat współpracuje z Haus Schlesien przy realizacji programów badawczych i działań wystawienniczych. Pracownicy bolesławieckiego muzeum regularnie biorą udział konferencjach organizowanych przez Haus Schlesien. W 2016 r. zrealizowano projekt „U siebie, a jednak obcy. O wykorzenieniu i utracie ojczyzny na przykładzie Śląska“, prezentujący konsekwencje przesiedleń na i ze Śląska w latach 1945-1950. Projekt obejmował organizację międzynarodowej wystawy i konferencji naukowej oraz publikację materiałów konferencyjnych w postaci katalogu wystawy, w którym zamieszczono m.in. tekst „Mieszkańcy Dolnego Śląska – od wrogości do przyjaźni” autorstwa bolesławieckich muzealników Tadeusza Orawca i Moniki Czarnoty. Również w 2015 r. podczas konferencji „Droga w nieznane – ucieczka i wypędzenia Polaków i Niemców po zakończeniu II wojny światowej“ Tadeusz Orawiec wygłosił prelekcję „Wypędzeni – problem, który może służyć zbliżeniu?”, ujętą w zbiorze materiałów konferencyjnych wydanych pod tytułem „Droga w nieznane. Wypędzenia z i na Śląsk”.

Zachęcamy do zapoznania się z blogiem:
link do strony