logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Skarby ziemi bolesławieckiej

Skarby ziemi bolesławieckiej

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza wszystkich pragnących poznać przeszłość regionu bolesławieckiego do odwiedzenia wystawy czasowej „Skarby ziemi bolesławieckiej”. Ekspozycja ukazuje wyniki badań prowadzonych na terenie bolesławieckim współcześnie, jak i przed wojną. Prezentowane znaleziska archeologicze pozwalają przystępny i ciekawy sposób zapoznać się z pradziejową i nowszą historią regionu bolesławieckiego, jego kulturą materialną, rzemiosłem i sztuką. Mało kto wie, że obszar ten posiada długie i rozległe tradycje osadnicze, sięgające jeszcze epoki kamienia. Potwierdzają to liczne cenne odkrycia archeologiczne, dokonywane zarówno w naszych czasach, jak i jeszcze w XIX wieku. Te ostatnie, częściowo zachowane, przechowywane są w zbiorach Muzeum Archeologicznego, stanowiącego oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Te eksponaty, które zaginęły, znane są współcześnie dzięki materiałom archiwalnym, zgromadzonym w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Współczesne znaleziska to w przeważającej mierze eksponaty pozyskane w trakcie badań, prowadzonych w ostatnich latach przez archeologów z Działu Historii Miasta bolesławieckiego muzeum.

 

Na wystawie można zobaczyć najcenniejsze znaleziska, reprezentujące poszczególne okresy, poczynając od epoki kamienia, poprzez epokę brązu i żelaza, okres wpływów rzymskich aż do średniowiecza i początków nowożytności. Do najciekawszych eksponatów należą zespoły brązowych ozdób – fibul i szpili, pochodzących kręgu kultury łużyckiej, odnalezione podczas prowadzonych w 2005 roku badań na cmentarzysku Nowej oraz zabytki metalowe i naczynia ceramiczne odkryte w grodzie w Olszanicy w 2003 i 2005 roku. Duże zainteresowanie wzbudzają także makieta grobu ciałopalnego z rekonstrukcją stosu pogrzebowego z epoki brązu oraz bogaty zbór ceramiki średniowiecznej. Uzupełnienie ekspozycji stanowią plansze z dokumentacją fotograficzną i rysunkową prowadzonych badań oraz z ilustracjami i opisami eksponatów, które zaginęły w czasie wojny na czele z Jowiszem z Zebrzydowej, będącym importem rzymskim.

Wystawa stanowi jeden z elementów projektu, który został dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. Jest on realizowany przez Muzeum Ceramiki we współpracy z Bundesheimatgruppe Bunzlau w Siegburgu oraz z Muzeum Miejskim Wrocławia (Oddział Muzeum Archeologiczne). Po prezentacji ekspozycji w Bolesławcu będą mogli poznać ja mieszkańcy zaprzyjaźnionego miasta Siegburg. W ramach projektu we wrześniu wydana zostanie ponadto publikacja „Archiwalia do archeologii Ziemi Bolesławieckiej (do 1945 roku)” autorstwa dyrektora Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu Krzysztofa Demidziuka, która zaprezentuje archiwalia archeologiczne do terenu powiatu bolesławieckiego w formie katalogu stanowisk archeologicznych.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content