logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Rynek w Bolesławcu

Rozstrzygnięcie konkursu “Bolesławiec. Do trzech razy detal”

Z przyjemnością informujemy, że prawidłową lokalizację wszystkich trzech detali architektonicznych odgadło aż czternaście osób.

Dla każdej z nich przygotowaliśmy nagrodę w postaci najnowszej publikacji Muzeum Ceramiki zatytułowanej Opowieści napoleońskie pogranicza śląsko-saksońskiego / Napoleonische Geschichten aus der Sächsisch-Schlesischen Grenzregion / Napoleonic tales from the Silesian-Saxon Border, przedstawiającej wydarzenia z czasów wojen napoleońskich, które miały miejsce w okolicach Bolesławca i położonych niedaleko Görlitz miejscowościach Reichenbach i Markersdorf.

Oto lista zwycięzców według kolejności nadesłania odpowiedzi:

Emil Piasecki,

Joanna Wojtowicz,

Arkadiusz Wojtowicz,

Grażyna Lelek,

Krzysztof Stanisław Skop,

Renata Górecka,

Dawid Ruciński,

Zenon Piątkowski,

Kamil Rzepecki,

Miłosz Oliwa,

Małgorzata Kołczyn,

Teresa Gargolińska,

Józef Jabłoński,

Józefa Turek.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w naszych kolejnych konkursach!

Rozwiązanie konkursu

Detal nr 1
Obiekt nr 1
Płaskorzeźba na bolesławieckim ratuszu, Rynek 41

W czerwcu 1913 r. w Bolesławcu uroczyście obchodzono 100. rocznicę kampanii 1813 r. i jubileusz 25-lecia rządów cesarza Wilhelma II. Na ten czas ratusz ozdobiono zielenią i wstążkami, ponadto zamontowano wieńce z symbolicznymi datami: 1813 – zakończenie kampanii napoleońskiej na Śląsku, 1888 – objęcie rządów przez cesarza Wilhelma II i 1913 – rok jubileuszowy. 16 czerwca, w samo południe, na wschodniej elewacji ratusza odsłonięto wykonaną z piaskowca płaskorzeźbę przedstawiającą wydarzenie, które miało miejsce w 1807 r. Wówczas to bolesławianka Rosalie von Bonin w asyście czterech pruskich żołnierzy pojmała francuskiego generała Jeana Bruna, przejmując kasę wojskową z 70 tys. talarów. Płaskorzeźba, ufundowana przez mieszkanki Bolesławca, została wykonana przez urodzoną w naszym mieście rzeźbiarkę Jenny Bary-Doussin. Poniżej tablicy znajduje się wodotrysk zwany źródłem pani Bonin.

Detal nr 2
Obiekt nr 2
Pomnik nagrobny marszałka Kutuzowa na cmentarzu wojskowym przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”
28 kwietnia 1813 r. w Bolesławcu zmarł marszałek Michaił Kutuzow, książę smoleński, głównodowodzący wojskami rosyjskimi w kampaniach przeciwko Napoleonowi. Rok później jego córka i generał Fabian von Osten-Sacken ufundowali zmarłemu kamienny obelisk, którego uroczyste odsłonięcie nastąpiło 27 sierpnia 1814 r. Wykonany przez kamieniarza Böhme Młodszego pomnik ma formę złamanej kolumny zwieńczonej dębową girlandą, symbolizującej przerwane nieoczekiwanie życie marszałka. Ustawiono go w miejscu, w którym rosyjski wódz z powodu choroby musiał przerwać pogoń za Napoleonem i zawrócić do Bolesławca. Wewnątrz umieszczono cynową trumienkę z trzewiami Kutuzowa wyjętymi podczas zabiegu balsamowania. Po II wojnie światowej wokół pomnika powstał cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w okolicach miasta w 1945 r.
Detal nr 3
Obiekt nr 3
Zaułek Francuzów – łącznik między budynkami przy ul. Bankowej 6a i 6b
Na terenie założonego w 1754 r. przez Gottfrieda Zahna Królewskiego Sierocińca, znanego i cenionego na całym Śląsku ośrodka oświatowego i wychowawczego, usytuowanego przy dzisiejszej ulicy Bankowej, między najstarszymi budynkami o numerach 6a i 6b zachował się łuk o konstrukcji trójprzęsłowej. Jest to łącznik wykonany w czasach napoleońskich, kiedy w sierocińcu mieścił się lazaret. W sali na pierwszym piętrze operowano i opatrywano rannych. Aby pacjentów można było przetransportować do drugiego budynku, wybudowano zadaszony most, który został przebudowany przed 1853 r. Na pamiątkę czasów, w których powstał, był nazywany „francuskim przejściem”, obecnie jest znany jako Zaułek Francuzów.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content