Remont Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 w ramach projektu „VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych II”

Modernizacja budynku Muzeum prowadzona jest w ramach projektu „VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych II”, który stanowi kontynuację projektu o tej samej nazwie realizowanego w latach 2008 – 2009. VIA FABRILIS to nazwa szlaku turystycznego od Bolesławca do Vrchlabi, przebiegającego przez 12 miejscowości po polskiej i czeskiej stronie, w których prezentowana jest tradycyjna produkcja rzemieślnicza oraz historia regionu. Partnerami projektu są Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabi. Źródłem dofinansowania jest Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Wartość całkowita projektu wynosi 501 530,87 Euro, a po stronie polskiej: 278 614,71 Euro.

Prace budowlane prowadzone w budynku Muzeum przy ul. Mickiewicza 13 obejmują remont dachu i elewacji, wymianę instalacji elektrycznej, przeciwpożarowej i sanitarnej (centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej) oraz adaptację poddasza na magazyny i pracownię konserwatorską. W profesjonalnej pracowni konserwatorskiej będzie można odnawiać i rekonstruować wyroby rzemieślnicze z ceramiki, szkła, metalu itp.

Obok remontu budynku Muzeum przewidziane są również zadania związane z aktywizacją ośrodków kontynuujących dawne tradycje rękodzielnicze – muzeów, zakładów produkcyjnych itd., które w ramach szlaku mogłyby prezentować swoją ofertę turystom z Polski i Czech. Planowana jest organizacja we współpracy ze wszystkimi partnerami projektu warsztatów, wystaw, konferencji i imprez kulturalnych oraz stworzenie wspólnej oferty, skierowanej do różnych grup docelowych. Projekt promowany będzie po obu stronach granicy, m.in. poprzez wydanie przewodników, ulotek i innych materiałów reklamowych oraz różnego typu gadżetów, związanych z tradycjami rzemieślniczymi.

!http://muzeum.boleslawiec.net/images/logos/czpl.gif!

Projekt „Via fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych II”
współfinansowany przez Unię Europejską
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego