logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Publikacja poświęcona bolesławieckim reemigrantom z Francji

18 grudnia o godz. 16.00 w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego Muzeum przy ul. Kutuzowa 14 odbyła się promocja książki „Tu wszystko było inne. Wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Francji” napisanej pod red. Kamilli Dudek. Publikacja jest trzecim tomem z wydawanej przez Muzeum Ceramiki serii „Ocalić od zapomnienia”, przybliżającej wspomnienia różnych grup ludności, które przybyły do Bolesławca po II wojnie światowej.

Promocja publikacji była okazją do pełnego wzruszeń i wspomnień spotkania. W spotkaniu uczestniczyło blisko 100 osób: bohaterowie publikacji, reemigranci z Francji, ich rodziny i przyjaciele, władze miasta oraz zaproszeni goście.

Kamilla Dudek przybliżyła kulisy powstawania publikacji, zawierającej wspomnienia dotyczące czterdziestu rodzin. Mówiła także o wątkach wspólnych dla osób, których historie zostały opisane w książce: tradycjach, zwyczajach kulinarnych, wreszcie o tęsknocie za Francją. Z tekstów tych wyłania się wyjątkowy wizerunek kraju nad Loarą oraz specyficzny krajobraz kulturowy powojennego Bolesławca.

Prof. dr hab. Grzegorz Strauchold z Uniwersytetu Wrocławskiego, pełniący w publikacji funkcję konsultanta historycznego, omówił realia społeczno-polityczne związane z falą emigracji polskiej do Francji i powrotem jej uczestników do Polski po II wojnie światowej. Prezydent Bolesławca Piotr Roman opowiedział o roli wydawnictwa w budowaniu świadomości o powojennym Bolesławcu, mieście w którym splotły się losy ludzi wielu kultur i narodowości. Głos zabrał także prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej we Wrocławiu – Władysław Wieczorek.

W imieniu rodzin reemigrantów serdeczne podziękowania za wkład w wydanie książki oraz przygotowanie spotkania na ręce organizatorów: władz Gminy Miejskiej Bolesławiec, Muzeum Ceramiki oraz osób zasłużonych w krzewieniu wiedzy o reemigrantach i propagowaniu kultury francuskiej w Bolesławcu i na Dolnym Śląsku, złożyła Helena Strzelczak. Szczególne wyrazy wdzięczności od wszystkich zebranych otrzymała Janina Brewka, wieloletnia prezes bolesławieckiego Oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Wszystkie osoby, które wzięły udział w przygotowaniu książki, otrzymały kwiaty oraz egzemplarz publikacji.

Podsumowaniem spotkania, a jednocześnie ogromną niespodzianką dla jego spotkania był występ Lidii oraz Joёla Becheur z Kruszyna, którzy przygotowali program muzyczny, na który składały się znane francuskie szlagiery.

Publikację można nabyć w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 oraz Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 w cenie 10 zł.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content