logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Promocja książki poświęconej działalności UB w Bolesławcu

Prezydent Miasta Bolesławiec, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu oraz Dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu serdecznie zapraszają na spotkanie z dr hab. Robertem Klementowskim, autorem książki pt. „My wszyscy są od pracy fizycznej…” Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bolesławcu (1945-1956), które odbędzie się 26 października 2012 r. (piątek) o godz. 16.00 w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza.

Inspiracją do powstania książki, poświęconej działalności bolesławieckiego Urzędu Bezpieczeństwa były badania prowadzone w 2008 r. w okolicach dawnego aresztu UB przy ul. Grunwaldzkiej 5. Ich celem była weryfikacja informacji na temat pochówków ofiar katowni na tym terenie oraz próba odnalezienie i zidentyfikowania szczątków. Był to moment przełomowy, który sprowokował publiczną dyskusję na temat działalności UB w Bolesławcu. Wówczas jednak pojawiło się także wiele pytań i wątpliwości dotyczących zagadnienia.
Prowadzone przez kolejne lata przez Roberta Klementowskiego badania naukowe, pozwoliły przynajmniej na częściowe ich rozwiązanie. Autor wnikliwie przeanalizował setki akt i dokumentów, w oparciu o które powstała niniejsza publikacja. Została ona podzielona na dwie części. W pierwszej opisano okoliczności powstania, zmienną strukturę organizacyjną i kadry oraz metodykę pracy powiatowego UBP. Druga część książki jest obszerną analizą różnych aspektów działania funkcjonariuszy.
Publikacja dotyka tematyki ważkiej, ale i niezwykle trudnej dla wielu mieszkańców powiatu bolesławieckiego. Do dziś żyją bowiem osoby oraz rodziny osób, które boleśnie i bezpośrednio odczuły metody działania funkcjonariuszy UB. Z tego względu oraz biorąc pod uwagę częste braki w dokumentacji, preparowanie akt itd. autor jest ostrożny w ocenie tych, wszak nieodległych czasowo wydarzeń. Prof. Dr hab. Grzegorz Stauchold, recenzent wydawniczy, podkreśla, iż miarą doświadczenia, rzetelności badawczej, ale i odwagi badacza tematów „gorących”, jest nieuleganie przez niego w trakcie narracji „hurrarewolucyjnym” nastrojom ostatnich lat współczesnej nam Polski. Właśnie ów dystans i obiektywizm badawczy są niezwykłą siłą tej książki, której jednak nie sposób czytać bez zaangażowania emocjonalnego.
Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu „Spotkania z historią współczesną”. Pamięci o więźniach przetrzymywanych przez Urząd Bezpieczeństwa w piwnicach obecnego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5 w Bolesławcu poświęcono konferencję naukową pn. „Urząd Bezpieczeństwa w Bolesławcu” [23.06.2010] oraz obelisk pamiątkowy [17 VI 2010].


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content