10.02.2009 roku w budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa 14 odbyło się spotkanie z Katarzyną Pielech, autorką publikacji „Emigracja i życie Polaków w Bośni w latach 1890-1946”, wydanej przez Muzeum Ceramiki w ramach serii BOLESLAVIANA, sfinansowanej z budżetu miasta.
Prezentowana praca zajęła pierwsze miejsce w konkursie o nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec na najlepszą pracę magisterską lub doktorską z zakresu historii bądź współczesności miasta Bolesławiec, obronioną w roku akademickim 2006/2007 lub 2007/2008 na polskiej uczelni państwowej lub niepaństwowej.
Praca powstała pod kierunkiem prof. Stanisława Beresia w Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filologicznym Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przedstawia ona historię mieszkańców miasta i powiatu, którzy przybyli na te ziemie po prawie 50 latach emigracji w Bośni. Jej podstawowym atutem są wyniki badań bezpośrednich, przeprowadzonych w drodze wywiadów, które poszerzają dotychczasowy stan wiedzy o polskich emigrantach do Bośni z przełomu XIX i XX wieku i reemigrantach z lat 40. XX wieku do Polski, którzy osiedlili się głównie w powiecie bolesławieckim.
W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób, w tym przedstawiciele władz miasta: Zastępca Prezydenta Miasta Maciej Małkowski, Sekretarz Miasta Jerzy Zieliński oraz główny specjalista ds. kultury i sportu Jacek Dudyński. Gościem honorowym był Franciszek Kwaśniak – autor publikacji o ludności polskiej mieszkającej w Jugosławii.
Podczas spotkania Katarzyna Pielech opowiadała o inspiracji tematycznej pracy, przygodach podczas poszukiwań osób przybyłych po wojnie z Jugosławii, o ich żywej pamięci z wydarzeń wojennych, co od razu pochwycili goście znajdujący się na sali. Wywiązała się dyskusja i opowiadane były własne wspomnienia, między innymi głos zabierali Piotr Burniak, Władysław Folwarków oraz Stefania Dolecka. Adam Baniecki i Tadeusz Jurkowski omawiali stan dokumentów znajdujących się w archiwach, ich dostępność w czasie PRL-u
i obecnie.
Na zakończenie uczestnicy zaśpiewali jedną z pieśni jugosłowiańskich.
Książka pani Katarzyny Pielech do nabycia w bolesławieckich księgarniach i Muzeum Ceramiki.