logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Promocja książki Katarzyny Pielech pt. “Emigracja i życie Polaków w Bośni w latach 1890-1946”

10.02.2009 roku w budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa 14 odbyło się spotkanie z Katarzyną Pielech, autorką publikacji „Emigracja i życie Polaków w Bośni w latach 1890-1946”, wydanej przez Muzeum Ceramiki w ramach serii BOLESLAVIANA, sfinansowanej z budżetu miasta.

Prezentowana praca zajęła pierwsze miejsce w konkursie o nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec na najlepszą pracę magisterską lub doktorską z zakresu historii bądź współczesności miasta Bolesławiec, obronioną w roku akademickim 2006/2007 lub 2007/2008 na polskiej uczelni państwowej lub niepaństwowej.

Praca powstała pod kierunkiem prof. Stanisława Beresia w Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filologicznym Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przedstawia ona historię mieszkańców miasta i powiatu, którzy przybyli na te ziemie po prawie 50 latach emigracji w Bośni. Jej podstawowym atutem są wyniki badań bezpośrednich, przeprowadzonych w drodze wywiadów, które poszerzają dotychczasowy stan wiedzy o polskich emigrantach do Bośni z przełomu XIX i XX wieku i reemigrantach z lat 40. XX wieku do Polski, którzy osiedlili się głównie w powiecie bolesławieckim.

W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób, w tym przedstawiciele władz miasta: Zastępca Prezydenta Miasta Maciej Małkowski, Sekretarz Miasta Jerzy Zieliński oraz główny specjalista ds. kultury i sportu Jacek Dudyński. Gościem honorowym był Franciszek Kwaśniak – autor publikacji o ludności polskiej mieszkającej w Jugosławii.

Podczas spotkania Katarzyna Pielech opowiadała o inspiracji tematycznej pracy, przygodach podczas poszukiwań osób przybyłych po wojnie z Jugosławii, o ich żywej pamięci z wydarzeń wojennych, co od razu pochwycili goście znajdujący się na sali. Wywiązała się dyskusja i opowiadane były własne wspomnienia, między innymi głos zabierali Piotr Burniak, Władysław Folwarków oraz Stefania Dolecka. Adam Baniecki i Tadeusz Jurkowski omawiali stan dokumentów znajdujących się w archiwach, ich dostępność w czasie PRL-u
i obecnie.

Na zakończenie uczestnicy zaśpiewali jedną z pieśni jugosłowiańskich.

Książka pani Katarzyny Pielech do nabycia w bolesławieckich księgarniach i Muzeum Ceramiki.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content