Projekt: „Nowoczesne muzeum – atrakcyjna edukacja transgraniczna”

źródło dofinansowania: Program operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013

partner: Schlesisches Museum zu Görlitz

czas realizacji: 01. 07. 2010 – 30. 06. 2014

całkowita wartość projektu: 488 037,00 €, wartość po stronie polskiej: 330 193,00 €.

cel projektu: wdrożenie po obu stronach granicy nowatorskiego systemu edukacji muzealnej, opartego o nowoczesne środki multimedialne i audiowizualne, który będzie służył popularyzacji dorobku kulturowego pogranicza śląsko-łużyckiego w atrakcyjny i przystępny sposób.

Działania w projekcie:

– działania inwestycyjne:

a) remont elewacji siedziby Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 (czas realizacji: 4. kwartał 2010 r.)

b) zagospodarowanie teren wokół budynku: rewaloryzacja pozostałości zabytkowego muru obronnego, nowe ogrodzenie, budowa na dziedzińcu przeszklonego pawilonu ogrodowego do prowadzenia zajęć i warsztatów w miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych (czas realizacji: 06. 2011 – 09. 2011; wartość prac: 441.624,38 PLN

– modernizacja wyposażenia ekspozycyjnego Działu Historii Miasta (zakup gablot wystawienniczych, sprzętu multimedialnego i audiowizualnego, stanowisk multimedialnych, ekranów)

– przeprowadzenie wspólnie ze stroną niemiecką rocznego cyklu działań muzealno-edukacyjnych nt. historii i kultury regionu, skierowanego do niemieckich i polskich dzieci oraz młodzieży (lekcje muzealne będą urozmaicane różnego rodzaju ćwiczeniami praktycznymi i zabawami z zakresu nauk historycznych oraz dyscyplin artystycznych i rzemieślniczych przy wykorzystywaniu nowoczesnych technik interaktywnych – kiosków i projektorów multimedialnych, gier, filmów i prezentacji).

– przeprowadzenie dwóch programów naukowo-edukacyjnych, dotyczących dziejów ceramiki: („Początki ceramiki artystycznej pogranicza Śląska i Łużyc (1500-1650)” i „Wpływ bolesławieckiej Zawodowej Szkoły Ceramicznej na rozwój środkowoeuropejskiej sztuki użytkowej w 1. poł. XX w.”). Wyniki badań naukowych, prowadzonych przez pracowników obu muzeów, zostaną przedstawione społecznościom po obu stronach granicy w obszernych, bogato ilustrowanych dwujęzycznych publikacjach popularnonaukowych oraz na wystawach w Polsce i Niemczech.