logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Trzy lata temu, 11 listopada 2018 r., przy ul. Bankowej, w pobliżu stawu miejskiego na bolesławieckich plantach, uroczyście odsłonięto pomnik 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przy okazji kolejnej rocznicy odrodzenia państwa polskiego warto przypomnieć okoliczności powstania tego monumentu oraz obiekty, które wcześniej stały w tym miejscu.

Już 3 maja 1945 r. wzniesiono na skwerze zwieńczony gwiazdą betonowy obelisk poświęcony pamięci Bohaterów Armii Czerwonej, ponieważ nieopodal prawdopodobnie znajdowała się mogiła żołnierzy radzieckich poległych w 1945 r. Przed obeliskiem zapalano znicze i wystawiano warty.

Obiekt został rozebrany w 1977 r., a na jego miejscu jeszcze w tym samym roku powstał prostopadłościenny pomnik, na którego bokach umieszczono wizerunki żołnierzy z bronią oraz napis „Bohaterom Armii Radzieckiej w dowód wdzięczności – społeczeństwo miasta Bolesławiec”. Z obeliskiem wiąże się też tragiczna historia dziewczynki zmarłej na skutek poparzenia parafiną, która podczas jednej z uroczystości wylała się z płonącego znicza na grupę dzieci.

Decyzją rady miasta z 1992 r. pomnik zamieniono w 1993 r. na „słup milowy”, na którym umieszczono miedziane tablice informujące o odległościach do stolic europejskich i miast partnerskich.

Kolejną zmianę przyniosła uchwała rady miasta z 2018 r. o przekształceniu istniejącego obiektu na pomnik 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W prace nad powstaniem koncepcji monumentu zaangażowano wielu mieszkańców i lokalne instytucje. Do udziału w Miejskim Komitecie Honorowym Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości prezydent Bolesławca zaprosił Honorowych Obywateli Miasta, przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych, instytucji miejskich, lokalnych firm, stowarzyszeń i środowisk społecznych oraz artystów – łącznie 41 osób. Przyjęto, że pomnik będzie wykony z bolesławieckiego piaskowca uzupełnionego elementami ceramicznymi przedstawiającymi motyw biało-czerwonej flagi. Oprócz tego miał się na nim znaleźć napis obejmujący pierwszy wers hymnu narodowego i podpis „W stulecie odzyskania niepodległości. Bolesławianie Anno Domini 2018”.

Przygotowanie projektu powierzono artyście-plastykowi, znanemu ceramikowi Mateuszowi Grobelnemu. Rzeźba orła powstała w pracowni rzeźbiarsko-kamieniarskiej Pawła Adamowicza w Chościszowicach, prace kamieniarskie i napisy wykonano w zakładzie kamieniarskim Zbigniewa Jańskiego w Otoku, a płytki ceramiczne wypalono w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”. Rozbiórki słupa, a następnie montażu pomnika podjął się Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu. Nadzór nad pracami ze strony urzędu miasta sprawował naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich Andrzej Kuriata.

Nazwiska darczyńców wspierających budowę pomnika zostały uwiecznione na liście włożonej do kapsuły pamięci umieszczonej w cokole. Montaż pomnika pod kierunkiem M. Grobelnego rozpoczął się 24 października, a zakończył 5 listopada 2018 r.

Pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości

ul. Bankowa

Pomnik ufundowany ze zbiórek mieszkańców i miejskiego budżetu został odsłonięty 11 listopada 2018 r. Autorem projektu jest bolesławiecki artysta ceramik Mateusz Grobelny. Figura orła została odkuta z jednej pięciometrowej bryły lokalnego piaskowca w pracowni kamieniarskiej Pawła Adamowicza. Kamienny postument zdobi biało-czerwona flaga ceramiczna wykonana w „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. Pierwotnie w tym miejscu stał monument ku czci żołnierzy sowieckich ustawiony po II wojnie światowej. W 1977 r. zastąpiono go prostym obeliskiem ze schematycznymi wyobrażeniami żołnierzy sowieckich z karabinami. W l. 90. XX w. wizerunki te skuto, zastępując je tablicami wskazującymi odległość z Bolesławca do najważniejszych miast europejskich.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content