Trzy lata temu, 11 listopada 2018 r., przy ul. Bankowej, w pobliżu stawu miejskiego na bolesławieckich plantach, uroczyście odsłonięto pomnik 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przy okazji kolejnej rocznicy odrodzenia państwa polskiego warto przypomnieć okoliczności powstania tego monumentu oraz obiekty, które wcześniej stały w tym miejscu.
Już 3 maja 1945 r. wzniesiono na skwerze zwieńczony gwiazdą betonowy obelisk poświęcony pamięci Bohaterów Armii Czerwonej, ponieważ nieopodal prawdopodobnie znajdowała się mogiła żołnierzy radzieckich poległych w 1945 r. Przed obeliskiem zapalano znicze i wystawiano warty.
Obiekt został rozebrany w 1977 r., a na jego miejscu jeszcze w tym samym roku powstał prostopadłościenny pomnik, na którego bokach umieszczono wizerunki żołnierzy z bronią oraz napis „Bohaterom Armii Radzieckiej w dowód wdzięczności – społeczeństwo miasta Bolesławiec”. Z obeliskiem wiąże się też tragiczna historia dziewczynki zmarłej na skutek poparzenia parafiną, która podczas jednej z uroczystości wylała się z płonącego znicza na grupę dzieci.
Kolejną zmianę przyniosła uchwała rady miasta z 2018 r. o przekształceniu istniejącego obiektu na pomnik 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W prace nad powstaniem koncepcji monumentu zaangażowano wielu mieszkańców i lokalne instytucje. Do udziału w Miejskim Komitecie Honorowym Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości prezydent Bolesławca zaprosił Honorowych Obywateli Miasta, przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych, instytucji miejskich, lokalnych firm, stowarzyszeń i środowisk społecznych oraz artystów – łącznie 41 osób. Przyjęto, że pomnik będzie wykony z bolesławieckiego piaskowca uzupełnionego elementami ceramicznymi przedstawiającymi motyw biało-czerwonej flagi. Oprócz tego miał się na nim znaleźć napis obejmujący pierwszy wers hymnu narodowego i podpis „W stulecie odzyskania niepodległości. Bolesławianie Anno Domini 2018”.
Przygotowanie projektu powierzono artyście-plastykowi, znanemu ceramikowi Mateuszowi Grobelnemu. Rzeźba orła powstała w pracowni rzeźbiarsko-kamieniarskiej Pawła Adamowicza w Chościszowicach, prace kamieniarskie i napisy wykonano w zakładzie kamieniarskim Zbigniewa Jańskiego w Otoku, a płytki ceramiczne wypalono w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”. Rozbiórki słupa, a następnie montażu pomnika podjął się Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu. Nadzór nad pracami ze strony urzędu miasta sprawował naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich Andrzej Kuriata.
Nazwiska darczyńców wspierających budowę pomnika zostały uwiecznione na liście włożonej do kapsuły pamięci umieszczonej w cokole. Montaż pomnika pod kierunkiem M. Grobelnego rozpoczął się 24 października, a zakończył 5 listopada 2018 r.
ul. Bankowa
Pomnik ufundowany ze zbiórek mieszkańców i miejskiego budżetu został odsłonięty 11 listopada 2018 r. Autorem projektu jest bolesławiecki artysta ceramik Mateusz Grobelny. Figura orła została odkuta z jednej pięciometrowej bryły lokalnego piaskowca w pracowni kamieniarskiej Pawła Adamowicza. Kamienny postument zdobi biało-czerwona flaga ceramiczna wykonana w „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. Pierwotnie w tym miejscu stał monument ku czci żołnierzy sowieckich ustawiony po II wojnie światowej. W 1977 r. zastąpiono go prostym obeliskiem ze schematycznymi wyobrażeniami żołnierzy sowieckich z karabinami. W l. 90. XX w. wizerunki te skuto, zastępując je tablicami wskazującymi odległość z Bolesławca do najważniejszych miast europejskich.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne