Muzeum Ceramiki w Bolesławcu będzie realizowało w 2012 roku trzy projekty dofinansowywane ze środków Unii Europejskiej. Wśród nich jest projekt *„Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego”*.
W ramach projektu w ogrodzie Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza zostaną przeprowadzone prace remontowe, umożliwiające prowadzenie działań edukacyjnych oraz organizację wystaw. Jeszcze w 2012 roku zamontowane zostaną elementy małej architektury ogrodowej oraz system wystawienniczy. Wydzielona zostanie przestrzeń, przeznaczona do prowadzenia prelekcji i wykładów oraz wyświetlania filmów i prezentacji multimedialnych. W roku 2012 i 2013 w salach ekspozycyjnych oraz zaadaptowanej w ramach projektu przestrzeni ogrodowej na zewnątrz budynku odbywać się będą liczne wystawy i pokazy, które przybliżą obrzędy, zwyczaje świąteczne i tradycje, kultywowane dawniej i dziś na terenie Polski i Czech w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, w czasie dożynek czy Nocy Świętojańskiej. W bolesławieckim Muzeum odbywać się będą także liczne pokazy tradycyjnych i wyjątkowych wyrobów rękodzielniczych tworzonych na pograniczu polsko-czeskim m.in. pisanek, ozdób choinkowych, biżuterii, strojów itd. Wydarzeniom tym będą towarzyszyły publikacje, nakręcone zostaną także filmy przybliżające polskie i czeskie tradycje. Całkowita wartość projektu, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013, *wynosi 199 886,32 Euro*.
Projekt *„Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego”* został przygotowany wspólnie z Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabi /Czechy/. Współpraca między czeskim a polskim muzeum trwa już 10 lat i jest niezwykle owocna. Realizowany obecnie projekt jest kontynuacją idei, która zrodziła się podczas realizacji w latach 2008-2010 projektu *„Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych”*. Projekt ten został wytypowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako kandydat do nagrody głównej w konkursie *Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich*. Spośród 280 projektów, zrealizowanych w ubiegłych latach na terenie całej Polski kapituła do finału konkursu zakwalifikowała 21 projektów, w tym jedynie 3 w kategorii turystyka transgraniczna. Wśród nich znalazł się projekt zrealizowany przez bolesławieckie Muzeum, co jest niewątpliwie ogromnym wyróżnieniem.