logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Norwesko-polskie szkolenie muzealne

W czwartek 26.10.2023 r. odbyło się szkolenie z zakresu zarządzania i funkcjonowania muzeów, zorganizowane przez norweskie Telemark Museum i bolesławieckie Muzeum Ceramiki, a skierowane do dolnośląskich muzealników. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 pracowników z kilkunastu muzeów z Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Legnicy, Dzierżoniowa, Zgorzelca, Karpacza, Świdnicy, Rogoźnicy oraz Wrocławia. 

Zgromadzonych gości przywitała Anna Bober-Tubaj (dyrektor Muzeum Ceramiki) i Siv Dyrkolbotn (kierownik Działu administracji Telemark Museum). Muzealnicy z norweskiego Skien przygotowali pięć wykładów, prezentujących różne aspekty funkcjonowania swojej instytucji. Siv Dyrkolbotn zaprezentowała Telemark Museum, omówiła profil działalności instytucji oraz dane dotyczące finansowania i utrzymania oddziałów muzeum. Bjørn Rudborg (kierownik ds. budowy i finansowania projektu budowy nowej siedziby Telemark Museum) przedstawił proces powstawania głównej siedziby muzeum, którą oddano do użytku w 2021 r. Pierwszy blok szkolenia zakończyło wystąpienie Ann Iren Ryggen Aasen (pracownicy Działu zarządzania kolekcjami) dotyczące polityki gromadzenia i przechowywania zbiorów oraz zarządzania i udostępniania kolekcji. W drugim panelu zaprezentowano dwa wystąpienia. O polityce zrównoważonego rozwoju, wdrażanej w Telemark Museum oraz doświadczeniach związanych z realizacją projektów finansowanych z mechanizmu EOG opowiedziała Karolina Szawica (kierownik Projektu ds. współpracy międzynarodowej i zrównoważonego rozwoju), a Karina Nordmo (pracownica Działu administracji) przygotowała obszerną prezentację dotyczącą oferty edukacyjnej i strategię promocyjną działań podejmowanych w Telemark Museum. Spotkanie moderowała Barbara Glinkowska (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu).  

Część szkoleniową zakończył panel dyskusyjny, w którym wzięli udział prelegenci, goście szkolenia oraz organizatorzy. Po zakończeniu ożywionej dyskusji muzealnicy udali się do przyszłej siedziby Muzeum Ceramiki, aby obejrzeć postępujące prace przy pałacu Pücklera. Następnie goście zostali zaproszeni do nowootwartego Centrum Dawnych Technik Garncarskich, w którym mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach dekoracji stempelkowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, które uczestniczyły w szkoleniu: Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu, Muzeum Archeologiczne Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze, Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Politechniki Wrocławskiej, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Serdeczne podziękowania składamy również prelegentom z Telemark Museum w Skien, którzy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Dziękujemy, że byliście z nami!

Szkolenie zrealizowano w ramach projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki – włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu “Kultura” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content