Siostry Adoratorki nad Bobrem, Bolesławiec 1956 r.

Nocne zwiedzanie Muzeum im. św. Marii de Mattias

Tegoroczna edycja bolesławieckiej Nocy Muzeów odbędzie się 27.05.2023 r. Z tej okazji zapraszamy Was do wspólnego zwiedzania Muzeum im. św. Marii De Mattias, znajdującego się w Klasztorze Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa przy ul. Zgorzeleckiej 27.

Zwiedzanie z przewodnikiem będzie się odbywać co godzinę, w grupach 20-osobowych. Pierwsze wejście rozpocznie się o 19:00, ostatnie natomiast o 23:00. W planie, oprócz zwiedzania muzeum, znajduje się również wizyta w kaplicy zgromadzenia. Nie prowadzimy wcześniejszych zapisów, grupy będą ustalane bezpośrednio przed wejściem, w oparciu o obecnych na miejscu chętnych.

Od czasu założenia Zgromadzenia Adoratorek Krwi Chrystusa we Włoszech w XIX w. do momentu uznania jego założycielki – św. Marii De Mattias – patronką Bolesławca w 2008 r., wiele się wydarzyło. Pierwsze Siostry Adoratorki przybyły do zniszczonego Bolesławca po II wojnie światowej z terenów dawnej Jugosławii wraz z falami powracających do Polski reemigrantów. Pomimo skrajnego ubóstwa, oddawały się pomocy bliźnim, angażując się szczególnie w pracę z dziećmi. W trakcie niemal 80 lat działalności w naszym mieście, siostry zdobyły wielki szacunek społeczności lokalnej, stawiając przy okazji czoła wielu przeciwnościom. Adoratorki do dziś kontynuują dzieło swej założycielki, a muzeum jej imienia stanowi wzruszającą dokumentację ich długiej oraz trudnej drogi.