Noc Muzeów w Muzeum Ceramiki

Podobnie jak w latach poprzednich Muzeum Ceramiki w Bolesławcu włączyło się w akcję Noc Muzeów, która w tym roku przypada na sobotę, 19 maja. Od godziny 12.00 do 24.00 będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawy w budynkach przy ul. Mickiewicza 13 i ul. Kutuzowa 14. Ponadto pracownicy przygotowali dla zwiedzających wiele atrakcji.

W Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 zostanie otwarta wystawa czasowa „Białe złoto – fabryki porcelany z Parowej” z kolekcji Ireny i Romana Gatysów oraz Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki. O godzinie 18.00 będzie można obejrzeć prezentację multimedialną oraz wysłuchać wykładu Romana Gatysa poświęconego historii eksponowanych na wystawie wyrobów. Kolekcjoner chętnie odpowie na pytania zwiedzających. Ponadto w sklepie muzealnym będzie można nabyć za niewielką kwotę filiżanki do kawy i herbaty, cukierniczki i inne przedmioty wykonane z tego szlachetnego materiału.

W Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 uruchomiona zostanie ekspozycja poświęcona powojennej działalności żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, przygotowana we współpracy z bolesławiecką grupą „Polemos” oraz Zdzisławem Abramowiczem.
O godzinie 15.30 historyk, Leszek Żebrowski wygłosi, nawiązujący do tematyki ekspozycji, referat pt. „Wyklinanie Żołnierzy Wyklętych”. O godzinie 16.30 Władysław Dłużniewski, walczący do 1947 r. żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, podzieli się zaś własnymi wspomnieniami i osobistymi doświadczeniami. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Bolesławiec – Piotr Roman.

Ponadto w czasie Nocy Muzeów wszystkie wydawnictwa własne Muzeum Ceramiki będzie można nabyć z aż 50% upustem.
Pracownicy naukowi Muzeum będą gotowi do udzielenia wszystkim zainteresowanym informacji, wskazówek i fachowych opinii na temat wydarzeń bądź przedmiotów, związanych z dziejami miasta i jego kulturą.