Niekonwencjonalna ekspozycja ceramiki bolesławieckiej w Anconie

Ekspozycja ceramiki bolesławieckiej w zaaranżowanych, nowoczesnych wnętrzach, zestawienie nowoczesnego designu mebli i produkowanych współcześnie bolesławieckich naczyń, stworzyły niezwykłą i bardzo efektowną wystawę we włoskim mieście Ancona, Uroczysty wernisaż wystawy połączony był z obchodami rocznicy wyzwolenia Ancony i Loreto przez wojska 2 Korpusu Polskiego. W uroczystościach w dn. 17-18.07.2017 r. wzięli udział przedstawiciele dyplomacji, władz Bolesławca i Ancony, m.in.: konsul honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Anconie – Cristina Gorajski-Visconti, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie – Ewa Mamaj, prezydent Bolesławca – Piotr Roman oraz rzecznik Urzędu Miasta – Agnieszka Gergont, burmistrz Ancony – Valeria Mancinelli, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie – prof. Agnieszka Bender, zastępca burmistrza Ancony- Pierpaolo Sediari, burmistrz Loreto – Paolo Nicoletti oraz przedstawiciele okolicznych urzędów miejskich.
Wystawa, zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, została zaprezentowana w Anconie z inicjatywy konsul honorowej RP w Anconie Cristiny Gorajski-Visconti, przy wsparciu Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Salerno i Prowincji, (A.I.P.SA.P.). Na wystawie zaprezentowano kilkaset ceramicznych wyrobów użytkowych z 23 zakładów działających na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego. Wystawę pokazano w dwóch miejscach: Museo della Città oraz w Showroom Contemporaneo, a nad jej aranżacją czuwała architekt Anna Paola Quargentan.

Na wystawie zaprezentowano wyroby powstałe w: Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”, Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz, PPHU „Tyrcz” Alina Tyrcz; Ceramika „Zebra”; Ceramika Bolesławiecka Kalich; Wykonywanie Ceramiki Ozdobnej „ADA”; „GALIA” S.C. Ceramika Użytkowa; Ceramika Szlachetna „CER-RAF” Export-Import; Ceramika Artystyczna „Irena” Krzysztof Michalczuk; Ceramika „ARKADIA”; Zakład Ceramiczny „CER-GOR” Kazimierz Gorczyński; PPH „Rutpol” Józef Rutyna; Ceramika Millena S.C. Dariusz Sikorski, Wiesława Seneszyn; Ceramika „CZERNIAK”; WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna; Ceramika Artystyczna CERMAZSp. z o.o.; Zakład Ceramiczny „ANDAR”; PPHU Ceramika Artystyczna „Wiza” Sp. z o.o.; Garncarstwo Błotny S.C.; Manufaktura Ceramiczna Andrzej Kowalczyk; Ceramika Szlachetna „NIKA” S.C.; Studio Ceramiki „Freska” S.C. Helena Straszak, Jerzy Sosik. W projekt zaangażowały się także kopalnie i firmy wspierające lokalny przemysł poprzez wydobycie i obróbkę surowców oraz produkcję mas wykorzystywanych do produkcji ceramiki: Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych Sp. z o.o.; KSM SURMIN-KAOLIN S.A.; EKOCERAMIKA Sp. z o.o.; CERAMIC TECHNOLOGIES S.C.

Film i zdjęcia UM Bolesławiec