logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Nauki dawne i niedawne

Wystawa interaktywna

W Dziale Historii Miasta można oglądać wystawę interaktywną „Nauki dawne i niedawne”, przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Na ekspozycji przedstawiono w sposób ciekawy i niezwykle przystępny zagadnienia z trzech dziedzin nauki – matematyki, fizyki i astronomii. Zwiedzanie wystawy przeradza się w swoistą wycieczkę przez kolejne wieki i obszary wiedzy. Na kilkudziesięciu stanowiskach można samodzielnie wykonywać doświadczenia i zapoznać się z zasadami działania urządzeń, które towarzyszą nam w codziennym życiu – np. wahadła czy dowiedzieć się jak skonstruowany jest zegar słoneczny. Podczas tego interaktywnego spaceru przez sale wystawiennicze, można nie tylko znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest abak i do czego służą kostki Napiera, ale też użyć tych przedmiotów. Część ekspozycji poświęcono na prezentację zjawisk z zakresu optyki oraz powstawaniu i rozprzestrzenianiu się fal dźwiękowych. Ponadto zaprezentowano wnętrze komputera oraz historię najważniejszego z jego elementów – procesora.

 

W organizację wystawy włączyli się uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy z bolesławieckich szkół średnich. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego: Dominika Sierpień, Jagoda Strzeszyńska, Aleksander Kinach, Wojciech Kus oraz Mateusz Wilk przygotowali stanowiska pod opieką nauczyciela fizyki – Andrzeja Idzika. Dwa z nich związane są z działaniem prądów wirowych. Ponadto uczniowie wykonali stanowiska wyjaśniające zasady działania kamieni celtyckich oraz tzw. nurka Kartezjusza. Uzupełniające materiały informacyjne oraz prezentację multimedialną opracował zespół pod kierownictwem Joanny Misiury. Barbara Hil i Adam Rozwadowski z II Liceum Ogólnokształcącego pod okiem nauczycielki matematyki – Edyty Gawlik-Lippik przy współpracy Doroty Kurowskiej przygotowali stanowiska w przystępny sposób wyjaśniające zastosowanie krzywych stożkowych. Pokaz multimedialny opracował absolwent tej szkoły – Kamil Chojnicki.

Wystawa ma charakter edukacyjny, nie jest jednak nudnym wykładem. Ma ułatwić samodzielne odkrywanie tajemnic zjawisk, które towarzyszą nam każdego dnia. Ekspozycja skierowana jest głównie do młodzieży gimnazjalnej i starszej oraz do wszystkich osób zainteresowanych historią nauki. Warto docenić zaangażowanie uczniów i nauczycieli w realizację wystawy. Tego typu działania są szczególnie cenną formą aktywizacji młodych ludzi. Niezwykła jest też interaktywna forma ekspozycji. Sposób przedstawienia zagadnień z poszczególnych dziedzin nauki sprzyja samoedukacji widza, umożliwia naukę poprzez zabawę, co jest niezwykle pożądane zwłaszcza przy poznawaniu skomplikowanych zagadnień z fizyki, matematyki czy astronomii.

Wystawę można zwiedzać do 12 lutego 2012 r.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content