logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Nauki dawne i niedawne

Wystawa interaktywna

W Dziale Historii Miasta można oglądać wystawę interaktywną „Nauki dawne i niedawne”, przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Na ekspozycji przedstawiono w sposób ciekawy i niezwykle przystępny zagadnienia z trzech dziedzin nauki – matematyki, fizyki i astronomii. Zwiedzanie wystawy przeradza się w swoistą wycieczkę przez kolejne wieki i obszary wiedzy. Na kilkudziesięciu stanowiskach można samodzielnie wykonywać doświadczenia i zapoznać się z zasadami działania urządzeń, które towarzyszą nam w codziennym życiu – np. wahadła czy dowiedzieć się jak skonstruowany jest zegar słoneczny. Podczas tego interaktywnego spaceru przez sale wystawiennicze, można nie tylko znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest abak i do czego służą kostki Napiera, ale też użyć tych przedmiotów. Część ekspozycji poświęcono na prezentację zjawisk z zakresu optyki oraz powstawaniu i rozprzestrzenianiu się fal dźwiękowych. Ponadto zaprezentowano wnętrze komputera oraz historię najważniejszego z jego elementów – procesora.

 

W organizację wystawy włączyli się uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy z bolesławieckich szkół średnich. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego: Dominika Sierpień, Jagoda Strzeszyńska, Aleksander Kinach, Wojciech Kus oraz Mateusz Wilk przygotowali stanowiska pod opieką nauczyciela fizyki – Andrzeja Idzika. Dwa z nich związane są z działaniem prądów wirowych. Ponadto uczniowie wykonali stanowiska wyjaśniające zasady działania kamieni celtyckich oraz tzw. nurka Kartezjusza. Uzupełniające materiały informacyjne oraz prezentację multimedialną opracował zespół pod kierownictwem Joanny Misiury. Barbara Hil i Adam Rozwadowski z II Liceum Ogólnokształcącego pod okiem nauczycielki matematyki – Edyty Gawlik-Lippik przy współpracy Doroty Kurowskiej przygotowali stanowiska w przystępny sposób wyjaśniające zastosowanie krzywych stożkowych. Pokaz multimedialny opracował absolwent tej szkoły – Kamil Chojnicki.

Wystawa ma charakter edukacyjny, nie jest jednak nudnym wykładem. Ma ułatwić samodzielne odkrywanie tajemnic zjawisk, które towarzyszą nam każdego dnia. Ekspozycja skierowana jest głównie do młodzieży gimnazjalnej i starszej oraz do wszystkich osób zainteresowanych historią nauki. Warto docenić zaangażowanie uczniów i nauczycieli w realizację wystawy. Tego typu działania są szczególnie cenną formą aktywizacji młodych ludzi. Niezwykła jest też interaktywna forma ekspozycji. Sposób przedstawienia zagadnień z poszczególnych dziedzin nauki sprzyja samoedukacji widza, umożliwia naukę poprzez zabawę, co jest niezwykle pożądane zwłaszcza przy poznawaniu skomplikowanych zagadnień z fizyki, matematyki czy astronomii.

Wystawę można zwiedzać do 12 lutego 2012 r.

Skip to content