Muzeum Ceramiki zaprasza na wernisaż wystawy „Przyjaciele dla nowego Muzeum” (17.08.2019 r., godz. 19.00, Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14)

W perspektywie kilku lat Muzeum Ceramiki planuje zmienić siedzibę. Zbiory zostaną przeniesione do pałacyku Pücklera (ul. Zgorzelecka 28/29). W związku ze zmianą siedziby konieczne będzie wykonanie nowej aranżacji wystaw stałych, które z założenia mają łączyć historię miasta z dziejami miejscowej ceramiki. W celu pozyskania kolejnych, interesujących eksponatów Muzeum Ceramiki podjęło współpracę z kolekcjonerami, zakładami ceramicznymi oraz obecnymi i dawnymi mieszkańcami miasta. Prezentacja efektów tej kooperacji odbywać się będzie etapami.

Pierwszą ekspozycję pozyskanych do zbiorów muzealnych eksponatów zaplanowano w ramach obchodów jubileuszowego 25. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Jej wernisaż odbędzie się 17.08.2019 r. o godz. 19.00 w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego Muzeum (ul. Kutuzowa 14). Na wystawę złożyły się najnowsze nabytki z muzealnej kolekcji pozyskane od kolekcjonerów z Polski i Niemiec oraz od stowarzyszeń i muzeów – przekazane w postaci długotrwałych depozytów. Wystawa prezentuje różne okresy z dziejów bolesławieckiego garncarstwa, ukazując różnorodność form i bogactwo dekoracji. W specjalnie zaaranżowanych wnętrzach pokazano przedmioty związane z działalnością bolesławieckiej Zawodowej Szkoły Ceramicznej i zakładów ceramicznych pozostających pod jej wpływem. Są to unikatowe figurki i wazony w opracowanych w szkole szkliwach zaciekowych, matowych, „chińskich” – zwanych też „sang de boeuf” (bycza krew) i krystalizujących oraz elementy serwisów i puzderka pokryte artystycznym szkliwem ziemnym z barwnymi malaturami i złoceniami. W stylizowanej kuchni z lat 20-30. XX w. zaprezentowano typowe „buncloki” – naczynia pokryte brązowym szkliwem ziemnym oraz elementy serwisów z dekoracją stempelkową. Najszerzej zaprezentowano powojenną historię bolesławieckiej kamionki, poczynając od projektów I. Zdrzałki z l. 50. XX w., poprzez projekty B. Wolanina zrealizowane w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, J. Bany-Kozłowskiej z Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” na wazonach E. Niemirowskiego i miniaturowej rzeźbie B. Romanowskiego kończąc.

Wystawa nie powstałaby gdyby w prace nie włączyli się kolekcjonerzy oraz instytucje, którzy od lat konsekwentnie wspierają budowanie kolekcji muzealnej oraz biorą udział w realizacji projektów badawczych, naukowych i wystawienniczych. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu serdecznie dziękuje za wsparcie projektu „Przyjaciele dla nowego Muzeum” następującym instytucjom oraz kolekcjonerom:

Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg,

Haus Schlesien, Königswinter – Heisterbacherrott,