Muzeum Ceramiki zaprasza na wernisaż wystawy „Grand Tour della Ceramica Classica Italiana”

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 18.08.2018 r. o godz. 19.00 w Dziale Historii Miasta. Na wystawie, której kuratorami ze strony włoskiej są: Viola Emaldi (dyrektor Tonito Emiliani – Istituto Tecnico Superiore per il Design w Faenzie), Anty Pansera (historyk i krytyk sztuki, Mediolan) i Jean Blanchaert (artysta, właściciel galerii, dziennikarz, Mediolan), a ze strony polskiej: Anna Bober-Tubaj i Barbara Glinkowska (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) można będzie obejrzeć kilkadziesiąt niezwykłych naczyń prezentujących wytwórczość ceramiczną najsłynniejszych włoskich ośrodków, takich jak: Albisola Superiore, Albissola Marina, Ariano Irpino, Ascoli Piceno, Assemini, Bassano del Grappa, Borgo San Lorenzo, Burgio, Caltagirone, Castellamonte, Castelli, Cava dei Tirreni, Cerreto Sannita, Civita Castellana, Cutrofiano, Deruta, Este, Faenza, Grottaglie, Gualdo Tadino, Gubbio, Impruneta, Laterza, Laveno Mombello, Lodi, Mondovì, Montelupo Fiorentino, Nove, Oristano, Orvieto, San Lorenzello, Santo Stefano di Camastra, Sciacca, Sesto Fiorentino, Squillace, Urbania, Vietri sul Mare oraz Viterbo. Każdy ośrodek reprezentowany jest przez ceramikę współczesną, opartą na historycznych wzorach, bądź inspirowaną dawną wytwórczością. Stanowi ona kwintesencję kunsztu włoskiego rzemiosła oraz „ceramiczną wizytówkę” poszczególnych regionów.

Inicjatorem przygotowania wystawy prezentującej klasyczną ceramikę włoską jest Włoskie Stowarzyszenie Miast Ceramiki (AiCC), które zrzesza kilkadziesiąt miast kultywujących wielowiekowe tradycje ceramiczne. Ekspozycję zaprezentowano po raz pierwszy w 2014 r. w Brukseli, w czasie włoskiej prezydencji w Radzie Europejskiej. Koordynatorami projektu są Viola Emaldi oraz Giuseppe Olmeti (sekretarz koordynujący AiCC, sekretarz generalny i kierownik projektu Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej „Miast Ceramiki” – AEuCC). Wystawa do tej pory została zaprezentowana w czterech krajach: w Belgii, we Francji (Aubagne), Hiszpanii (Argentona) oraz na terenie Włoch: w Ariano Irpino (dwukrotnie), Montelupo Fiorentino, Mediolanie, Albissola Marina, Faenzie, Oristano, Assemini, Nove, Grottaglie, Cutrofiano i Laterza. Bolesławiec będzie 16 „przystankiem” w europejskim tournée włoskiej ceramiki.

Patronat honorowy nad prezentacją wystawy w Polsce objęła Konsul Honorowa Republiki Włoskiej we Wrocławiu Monika Kwiatosz. Organizatorami wystawy w Bolesławcu są: Włoskie Stowarzyszenie Miast Ceramiki (AiCC), Europejskie Stowarzyszenie Miast Ceramiki (AEiCC), Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Gmina Miejska Bolesławiec, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Salerno i Prowincji (A.I.P.SA.P.).

Materiał filmowy UM Bolesławiec