Muzeum Ceramiki w Bolesławcu otrzymało Nagrodę Honorową Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2012 r. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 21 II 2013 r. w sali kina „Forum”.
Naszą instytucję doceniono za realizację wielu projektów unijnych służących promocji ceramiki jako tradycyjnego rzemiosła od wieków związanego z miastem. W szczególności zwrócono uwagę na projekt „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych”, w ramach którego stworzono trasę turystyczną łączącą Vrchlabí i Bolesławiec. Uwzględnia ona miejsca ciekawe dla turystów, położone w obszarze transgranicznym. Po czeskiej stronie szlak obejmuje: Vrchlabí, Jilemnice, Poniklę, Vysoké n. J. i Paseky n. J. oraz Harrachov, po polskiej zaś: Bolesławiec, Lwówek Śl., Lubomierz, Wleń, Jelenią Górę oraz Szklarską Porębę. Zwiedzający, poprzez obejrzenie ekspozycji muzealnych oraz uczestnictwo w pokazach i warsztatach, mogą zapoznać się z historią rzemiosł charakterystycznych dla Karkonoszy np. szklarstwa czy tkactwa. Placówki muzealne są również swoistymi centrami, które kierują turystów do zakładów, gdzie można praktycznie poznać proces produkcji ceramiki, ozdób choinkowych czy szopek bożonarodzeniowych. Dobrym przykładem jest tu współpraca Muzeum Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi „Bolesławiec”, które udostępniają do zwiedzania swą linię produkcyjną.
Wszystkie obiekty położone na szlaku zostały opisane w publikacji „Via Fabrilis – Szlak Tradycji Rzemieślniczych” oraz zaznaczone na dołączonej do wydawnictwa mapce. Specjalnie dla dzieci wydano także dzienniczek, w którym mogą one zbierać pieczątki z miejsc położonych na szlaku.
W ramach projektu poczyniono również prace inwestycyjne. Wyremontowano wnętrza Muzeum Ceramiki oraz zakupiono sprzęt wystawienniczy. W zmodernizowanych salach prezentowane są wystawy czasowe i prowadzone są warsztaty garncarskie dla dzieci i młodzieży, podczas których można zapoznać się z dawnymi technikami tworzenia i dekorowania naczyń.
W 2012 r. projekt ten został nagrodzony w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.W lutym tego roku zapadła decyzja o przyznaniu przez Unię Europejską dofinansowania na realizację projektu „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych II”, kontynuującego idee pierwszej edycji.