Multimedialna Encyklopedia Ceramiki Bolesławieckiej już działa!

W Muzeum Ceramiki udostępniono niezwykle interesujący produkt – Multimedialną Encyklopedię Ceramiki Bolesławieckiej. Jest to rodzaj prezentacji, na której można przejrzeć w formie digitalnej niepublikowane dotąd materiały archiwalne poświęcone historii ceramiki bolesławieckiej. Pochodzą one ze zbiorów polskich oraz niemieckich bibliotek, muzeów i archiwów.

Prezentacja ma służyć zarówno zwiedzającym, zainteresowanym dziejami bolesławieckiej kamionki, jak i badaczom tego zagadnienia. Dokumenty zostały pogrupowane oraz opatrzone krótkimi opisami w języku polskim i niemieckim. Najciekawsze z nich są niewątpliwie projekty naczyń z lat 1906-1921, powstałe w bolesławieckiej Szkole Ceramicznej. Są wśród nich m.in. szkice uczniów i wykładowców. Ważna jest także korespondencja pomiędzy dyrektorem bolesławieckiej Szkoły – Wilhelmem Pukallem a Walterem Gropiusem – pierwszym dyrektorem Bauhausu.

Udostępnione w prezentacji materiały to tylko niewielka, wizualnie najciekawsza część dokumentacji, którą udało się pozyskać podczas realizacji projektu pn. „Multimedialna Encyklopedia Ceramiki Bolesławieckiej”. Przez niemal rok intensywnej pracy badacze przeprowadzili kwerendy m.in. w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu wraz z zasobami oddziałów w Lubaniu i Kamieńcu Ząbkowickim, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Bundesheimatgruppe Bunzlau w Siegburgu, Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie, Bundesarchiv w Berlinie oraz Ofen- und Keramikmuseum w Velten. Łącznie wykonano kilka tysięcy stron kopii niezwykle cennych dokumentów, zdjęć i projektów. Materiały te posłużą bolesławieckim badaczom przy realizacji kolejnych projektów naukowych, poświęconych ceramice.

Kilka miesięcy zajęło przejrzenie i posegregowanie dokumentacji, a także wyselekcjonowanie materiałów, które zostały zawarte w prezentacji, udostępnionej w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz u partnera projektu – w bibliotece Schlesisches Museum zu Goerlitz. Projekt „Multimedialna Encyklopedia Ceramiki Bolesławieckiej” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.