Kolejne dary dla Muzeum Ceramiki

W ostatnim czasie do trafiły do nas kolejne dary, które zasilą stale rozbudowywaną kolekcję eksponatów z zakresu historii miasta i ceramiki oraz muzealną bibliotekę. Niektóre z nich stanowią ważne źródło informacji na temat historii miasta i regionu, a część w przyszłości zostanie zaprezentowana na wystawach w nowej siedzibie Muzeum Ceramiki – pałacu Pücklera. Są również okresowo prezentowane na kolejnych wystawach z cyklu „Przyjaciele dla nowego muzeum”.

W dniu wczorajszym do naszych zbiorów włączyliśmy pamiątki rodzinne i dokumenty Pauliny Jonicy-Kuczyńskiej, przybyłej w 1946 r. do Bolesławca z terenów byłej Jugosławii. Przedmioty te zostały przekazane przez Renatę Fredyk (córkę) i Zbigniewa Kuczyńskiego (syna).

Dary dla muzeum

Redakcja dwutygodnika “Bolec.Info” przekazała do zbiorów biblioteki muzealnej archiwalne numery gazety z lat 2010-2022.

Wcześniej Ewa Jankowska, żona zmarłego fotografika Mikołaja Jankowskiego, podarowała nam interesującą kolekcję fotografii i pamiątek po mężu oraz niezwykle cenną kolekcję naczyń autorstwa Eugeniusza Niemirowskiego z lat 70. i 80. XX w.

Dary dla muzeum

Państwo Renata, Bronisław i Radosław Góreccy ofiarowali z kolei zbiór zabytkowych wyrobów artystycznych, wśród nich m.in. unikatowe naczynia projektu Margarethe Pukall, powstałe w Zawodowej Szkole Ceramicznej w latach 20.-30. XX w. oraz okolicznościowy puchar cynowy, wykonany dla dyrektora szkoły ceramicznej dr Wilhelma Pukalla w 1895 r.

Zarząd Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” sprezentował muzeum pierwszą część kolekcji liczącej kilkaset naczyń powstałych w okresie od lat 80. XX w. po współczesność.

Dary dla muzeum
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom. Cieszymy się, że dzięki Państwa hojności możemy rozbudowywać muzealną kolekcję i poszerzać wiedzę na temat dawnych i współczesnych dziejów Bolesławca. Państwa ofiarność i życzliwa pomoc sprawiły, że nowa ekspozycja muzealna będzie jeszcze ciekawiej i pełniej ukazywać historię oraz kulturę naszego miasta.

Dziękujemy w imieniu wszystkich mieszkańców Bolesławca i turystów!