Pracę przy dekorowaniu naczyń wymarzyła sobie jeszcze jako dziecko. Ukończyła Zasadniczą Szkołę Zawodową w Bolesławcu ze specjalizacją zdobnik-ceramik, a następnie Technikum Ceramiczne w Szczawnie Zdroju w klasie o profilu technologia ceramiki. Doświadczenie zdobywała podczas praktyk zawodowych w zakładach produkujących kamionkę i fajans oraz pracując w bolesławieckich zakładach ceramicznych i w wałbrzyskiej fabryce porcelany.
Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związała się zawodowo w 1990 r. Początkowo pracowała jako zdobnik ceramiki. W 1995 roku przeszła na stanowisko projektant odtwarzacz dekoracji wyrobów, które zajmowała do 2019 roku. Do produkcji wprowadziła ponad 250 dekoracji limitowanych, unikatowych i produkcyjnych.
Wśród projektów I. Mączki znajdziemy zarówno rozbudowane dekoracje roślinne i geometryczne dekoracje pasmowe, jak i minimalistyczne wzory monochromatyczne. Do nanoszenia dekoracji wykorzystywała zarówno pędzelki, jak i stempelki. W przypadku autorskich serii limitowanych oraz kwiatowych zdobin unikatowych używała głównie pędzelków, natomiast do geometrycznych zdobin produkcyjnych – wyłącznie stempelków.
Przy tworzeniu nowych wzorów najważniejszą inspirację stanowiła dla niej zawsze natura. Obcując z nią, nieustanne podpatrywała zachwycające barwy i kształty, które przenosiła na ceramikę. Stąd zamiłowanie do wielobarwnych dekoracji. Ulubionym kolorem projektantki jest niebieski w różnych odcieniach. Wykorzystała go po mistrzowsku w monochromatycznej dekoracji kwiatowej U214 i minimalistycznej dekoracji geometrycznej złożonej z pasm koncentrycznych kółek w odcieniach błękitu i szarości (2148X).
I. Mączka jest autorką serii limitowanych malarskich dekoracji z misternym, dającym złudzenie trójwymiarowości układem dużych i małych jednokolorowych kwiatów w odcieniach kobaltu (L81), bieli (L87), żółci (L38), czerwieni (L58) i różu (L 84). Spod jej ręki wyszły również kwiatowe dekoracje unikatowe: bukiet różnobarwnych kwiatów z czarnym motylem (U3813), wielobarwna łąka z drobnymi kwiatkami i dwoma żółtymi motylami (U2540), łąka z czerwonymi i żółtymi kwiatami (U4883), kompozycja z pomarańczowymi i żółtymi tulipanami (U3656) oraz wianuszek czerwonych i pomarańczowych kwiatów (U4728). Układ pasmowy głównego motywu tworzącego wianuszek z powtarzalnym niebieskim stylizowanym kwiatem I. Mączka wykorzystała również w dekoracji 1915X.
Projektantka stworzyła również szereg dekoracji geometrycznych, które pokrywają naczynia gęstym układem wzorów w odcieniach zieleni i kobaltu (2479X), kobaltu i błękitu (1917X) oraz kobaltu i czerwieni (1350X). Na wzmiankę zasługuje również dekoracja, w której szeroką kobaltową bordiurę podkreślającą krawędzie naczyń zestawiono z drobnymi żółtymi gwiazdkami rozmieszczonymi luźno na pozostałej powierzchni naczynia (208X).
Naczynia z dekoracją I. Mączki były prezentowane na wystawach czasowych: „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej „Barwy Niepodległej”, wystawa Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” (BOK-MCC, Bolesławiec, 2018 r.) oraz „Projektanci Ceramiki Artystycznej” (Muzeum Ceramiki, Bolesławiec, 2002 r.). W latach 2006–2011 promowano je również w brytyjskim kanale telezakupowym QVC.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne