logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Irena Mączka

Irena Mączka

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Pracę przy dekorowaniu naczyń wymarzyła sobie jeszcze jako dziecko. Ukończyła Zasadniczą Szkołę Zawodową w Bolesławcu ze specjalizacją zdobnik-ceramik, a następnie Technikum Ceramiczne w Szczawnie Zdroju w klasie o profilu technologia ceramiki. Doświadczenie zdobywała podczas praktyk zawodowych w zakładach produkujących kamionkę i fajans oraz pracując w bolesławieckich zakładach ceramicznych i w wałbrzyskiej fabryce porcelany.

Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związała się zawodowo w 1990 r. Początkowo pracowała jako zdobnik ceramiki. W 1995 roku przeszła na stanowisko projektant odtwarzacz dekoracji wyrobów, które zajmowała do 2019 roku. Do produkcji wprowadziła ponad 250 dekoracji limitowanych, unikatowych i produkcyjnych.

Wśród projektów I. Mączki znajdziemy zarówno rozbudowane dekoracje roślinne i geometryczne dekoracje pasmowe, jak i minimalistyczne wzory monochromatyczne. Do nanoszenia dekoracji wykorzystywała zarówno pędzelki, jak i stempelki. W przypadku autorskich serii limitowanych oraz kwiatowych zdobin unikatowych używała głównie pędzelków, natomiast do geometrycznych zdobin produkcyjnych – wyłącznie stempelków.

Przy tworzeniu nowych wzorów najważniejszą inspirację stanowiła dla niej zawsze natura. Obcując z nią, nieustanne podpatrywała zachwycające barwy i kształty, które przenosiła na ceramikę. Stąd zamiłowanie do wielobarwnych dekoracji. Ulubionym kolorem projektantki jest niebieski w różnych odcieniach. Wykorzystała go po mistrzowsku w monochromatycznej dekoracji kwiatowej U214 i minimalistycznej dekoracji geometrycznej złożonej z pasm koncentrycznych kółek w odcieniach błękitu i szarości (2148X).

I. Mączka jest autorką serii limitowanych malarskich dekoracji z misternym, dającym złudzenie trójwymiarowości układem dużych i małych jednokolorowych kwiatów w odcieniach kobaltu (L81), bieli (L87), żółci (L38), czerwieni (L58) i różu (L 84). Spod jej ręki wyszły również kwiatowe dekoracje unikatowe: bukiet różnobarwnych kwiatów z czarnym motylem (U3813), wielobarwna łąka z drobnymi kwiatkami i dwoma żółtymi motylami (U2540), łąka z czerwonymi i żółtymi kwiatami (U4883), kompozycja z pomarańczowymi i żółtymi tulipanami (U3656) oraz wianuszek czerwonych i pomarańczowych kwiatów (U4728). Układ pasmowy głównego motywu tworzącego wianuszek z powtarzalnym niebieskim stylizowanym kwiatem I. Mączka wykorzystała również w dekoracji 1915X.

Projektantka stworzyła również szereg dekoracji geometrycznych, które pokrywają naczynia gęstym układem wzorów w odcieniach zieleni i kobaltu (2479X), kobaltu i błękitu (1917X) oraz kobaltu i czerwieni (1350X). Na wzmiankę zasługuje również dekoracja, w której szeroką kobaltową bordiurę podkreślającą krawędzie naczyń zestawiono z drobnymi żółtymi gwiazdkami rozmieszczonymi luźno na pozostałej powierzchni naczynia (208X).

Naczynia z dekoracją I. Mączki były prezentowane na wystawach czasowych: „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej „Barwy Niepodległej”, wystawa Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” (BOK-MCC, Bolesławiec, 2018 r.) oraz „Projektanci Ceramiki Artystycznej” (Muzeum Ceramiki, Bolesławiec, 2002 r.). W latach 2006–2011 promowano je również w brytyjskim kanale telezakupowym QVC.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content